Սեուլում բողոքում են շան մսի օգտագործման դեմ
Տասնյակ մարդիկ, ովքեր բողոքում են շան մսի օգտագործման դեմ, այդ թվում ամերիկացի դերասանուհի Քիմ Բեյսինգերը, հավաքվել են Սեուլում, որպեսզի նշեն «շան մսի օրը» Հարավային Կորեայում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկացնում է AP-ը։
Մոտ 20 մարդ  կանգնած էր հակառակ կողմում՝ կոչ անելով լեգալացնել շան միսը Ազգային ժողովի շենքի դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ։
Համաձայն տեղական ավանդության՝ ուրբաթը երեք օրերից առաջին ամենաշոգ օրն է Հարավային Կորեայում։ Շատ հարավկորեացիներ կարծում են, որ շան մսի կամ հավի ապուրների օգտագործումը այս երեք օրերին նրանց ուժ է տալիս, որպեսզի հաղթահարեն շոգը։
«Մենք պետք է վերջ դնենք դաժանությանն այս մոլորակում։ Մենք պետք է օգնենք բոլորին, ովքեր տառապում են, իսկ այդ շներն ու կատուները տառապում են»,- ասել է Բեյսինգերը։
Շան մսի օգտագործման դեմ բողոքողները տանում էին պաստառներ «Քանի՞ միլիոն պետք է մեռնի, մինչեւ որ շան միսը կվերջանա» մակագրությամբ։
Մոտավորապես 10 մետր նրանցից հեռու ֆերմերներն էին, որոնք շներ են բուծում, որոնց միսը վաճառում են ռեստորաններին։ Նրանք իրենց հետ բերել էին շոգեխաշած շան միս եւ ուտում էին կիմչիներով։
Շան միսը ոչ օրինական է, ոչ էլ արգելված Հարավային Կորեայում։ Շան միս հյուրասիրող ռեստորանների թիվը Հարավային Կորեայում վերջին տարիներին կրճատվում է, քանի որ ընտանի կենդանիների պոպուլյարությունն աճում է։ Սակայն տեղի շատ բնակիչներ դեմ են շան մսի օգտագործման արգելքին, որովհետեւ դա համարում են արեւմտյան ճնշման հետեւանք։

В Сеуле протестуют против потребления собачьего мяса
Десятки человек, выступающих против потребления собачьего мяса, в том числе американская актриса Ким Бейсингер, собрались в Сеуле, чтобы отметить «день собачьего мяса» в Южной Корее
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС: Около 20 человек стояли на противоположной стороне, призывая легализовать собачье мясо во время акции протеста возле здания Национального собрания.
Согласно местной традиции, пятница является первым из трех самых жарких дней в Южной Корее. Многие южнокорейцы считают, что употребление собачьего мяса или куриных супов в эти три дня дает им силы, чтобы справиться с жарой.
«Мы должны положить конец жестокости на этой планете. Мы должны помочь всем, кто страдает, а эти собаки и кошки страдают», - заявил Бейсингер.
Протестующие против потребления мяса собак держали плакаты с надписью «Сколько миллионов должно умереть до того, как кончится собачье мясо?».
Примерно в 10 метрах от них находились фермеры, которые разводят собак,  мясо которых  продают в рестораны. Они принесли с собой собачье мясо на пару и ели его с кимчи.
Собачье мясо не является ни законным, ни явно запрещенным в Южной Корее. Число ресторанов с собачьим мясом в Южной Корее в последние годы сокращается, так как популярность домашних животных растет. Однако многие местные жители выступают против запрета использования собачьего мяса, потому что считают это результатом западного давления.