ԵՄ-ն համերաշխ Է Կիպրոսի հետ Թուրքիայի հորատանավի հետ ստեղծված իրադրությունում
Եվրամիությունը (ԵՄ) համերաշխ Է Նիկոսիայի հետ Կիպրոսի ափամերձ ծանծաղուտում թուրքական հորատանավի գործողությունների շուրջն ստեղծված իրադրությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 15-ին այդ մասին Բրյուսելում լրագրողներին հայտարարել Է Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունում Եվրոպայի գործերի պետնախարար Միխայել Ռոտը ԵՄ-ի երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստից առաջ:
«Թուրքիայի սադրանքը մեր բոլորի կողմից անընդունելի Է: Մենք այստեղ գտնվում են Կիպրոսի կողմում»,- ասել Է նա: «Մենք գտանք համապատասխան հավասարակշռող մարտավարություն, որը մեզ թույլ Է տալիս բաց պահել բոլոր տարբերակներն, անշուշտ, նաեւ պատժամիջոցները»,- նշել Է Ռոտը: Նրա խոսքով՝ «հարկ եղած ժամանակ» ԵՄ-ն պետք Է դա քննարկի: Ես կարող եմ սոսկ հուսալ, որ այժմ շատ հակամարտությունների եւ ճգնաժամերի չի ավելնա եւս մեկը»,- նշել Է պետխարարը: «Կարեւոր Է, որ մենք մեկ անգամ եւս հասկանալ տանք, որ (արդյունահանման իրավունքների) այդ բոլոր հարցերն անհրաժեշտ Է վերջնականապես պարզել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո»,- ասել Է Ռոտը: «Մեր նատակն Է մնում ամբողջ Կիպրոսի խաղաղ միավորումը»,- եզրափակել Է նա: Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտու ափամերձ ծանծաղուտում գտնվել են բնական գազի մեծ հանքավայրեր: 2011 թվականին ԱՄՆ-ի Noble Energy ընկերությունը հայտնաբերել Է, մասնավորապես, «Աֆրոդիտե» հանքավայրը, որի պաշարները գնահատվում են մոտավորապես 140 միլիարդ խորանարդ մետր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Евросоюз солидарен с Кипром в ситуации с турецким буровым судном
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июля, АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил в понедельник журналистам в Брюсселе госминистр по делам Европы в МИД ФРГ Михаэль Рот перед заседанием министров иностранных дел стран ЕС.
"Провокация Турции для нас всех неприемлема. Мы здесь находимся на стороне Кипра", - сказал он. "Мы нашли соответствующую сбалансированную тактику, которая позволяет нам держать открытыми все варианты, разумеется, и санкции", - отметил Рот. По его словам, "в надлежащее время" ЕС должен будет это обсудить,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я могу лишь надеяться, что сейчас ко многим конфликтам и кризисам не добавится еще один", - отметил госминистр. "Турция знает, что находится на кону. Важно, чтобы мы еще раз дали понять, что все эти вопросы [с правами на добычу] нужно окончательно прояснить под эгидой ООН", - сказал Рот. "Нашей целью остается мирное объединение всего Кипра", - заключил он.
На шельфе и в исключительной экономической зоне Кипра найдены большие месторождения природного газа. В 2011 году американская компания Noble Energy обнаружила, в частности, месторождение "Афродита", запасы которого оцениваются примерно в 140 млрд куб. м.