Հուլիսի 28-ին նշվելու է Վարդավառը. կկազմակերպվեն միջոցառումներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քրիստոնեական  դաստիարակության  կենտրոնի    տնօրեն, Ասկերանի    շրջանի  հոգևոր   հովիվ  Տեր Մեսրոպ  քահանա  Խունոյանը:
Նրա խոսքով՝ Քրիստոսի Պայծառակերպությունը Հայ Առաքելական Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից մեկն է:«Այն նաև Պետրոս, Հովհաննես և Հակոբոս առաքյալների առջև Քրիստոսի այլակերպության հիշատակն է, որն, ըստ ավանդության՝ տեղի է ունեցել Թաբոր լեռան վրա: Քրիստոսի Պայծառակերպության մասին վկայում են Մատթևոս (17: 1-13) Մարկոս (9: 1-12) և Ղուկաս (9: 28-36) ավետարանիչները:Հայ եկեղեցին Քրիստոսի Պայծառակերպությունը տոնում է Զատիկից 98 օր հետո՝ հունիսի 28-ից մինչև օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այս տարի այն նշվելու է հուլիսի 28-ին: Հայաստանյայց եկեղեցին այն կոչում է նաև Այլակերպության տոն կամ Վարդավառ: Վերջինս հին հայկական տոնի անվանումն ունի, որից պահպանվել է նաև միմյանց վրա ջուր ցողելու սովորույթը: Պայծառակերպության տոնին հաջորդող երկուշաբթի օրը մեռելոց է: Թե ինչպես են նշել Արցախցիները, տեղեկությունները քիչ են: Հիմնականում կազմակերպում էին ուխտագնացություններ, ջրոցի էին խաղում, ժողովրդական երգեր երգում ու ազգային պարեր պարում»,-մասնավորապես ասել է նա:
Անդրադառնալով Արցախում եկեղեցական տոնի առթիվ կազմակերպվելիք միջոցառումներին՝ նա ասել է, որ այս տարի ուխտագնացություն է կազմակերպվելու դեպի Գանձասար, քանի որ Պայծառակերպության տոնը համարվում է Գանձասարի վանքի ուխտի օր (այդ օրն է օծվել), իսկ Ասկերանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում մատուցվելու է Սուրբ Պատարագ, որից հետո՝ ժամը 13:30-ին, եկեղեցու մոտ տեղի է ունենալու միջոցառում, որն ուղեկցվելու է խաղերով, երգ ու պարով, ասմունքով: Հանրապետության մյուս եկեղեցիներում ևս մատուցվելու է Սուրբ Պատարագ:

28 июля будет отмечаться праздник Вардавар. Запланированы мероприятия
СТЕПАНАКЕРТ, 15 июля, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил директор Центра христианского воспитания, духовный пастырь Аскеранского района, священник Месроп Хуноян.
По его словам, Преображение Иисуса Христа является одним из главных праздников Армянской Апостольской Церкви: «Праздник установлен в честь Преображения Господня, произошедшего на горе Фавор. Согласно Библии, Иисус Христос с тремя апостолами — Петром, Иаковом и Иоанном — поднимался на гору Фавор, где им явились пророки Моисей и Илья. Разговаривая с ними, Христос преобразился, а Его одежды стали белее снега. Праздник отмечается на 98 день после Пасхи. В этом году он будет отмечаться 28 июля. Армянская церковь называет его Преображением или Вардавар. Слово «Вардавар» означает «опрыскивать водой», что и составляет смысл праздника. В этот день принято обливаться водой. Праздник сопровождался традиционными песнями, танцами и играми», - сказал он, в частности.
Касаясь мероприятий, которые будут организованы по случаю Церковного праздника в Арцахе, он сказал, что в этом году будет организовано паломничество в Гандзасар, поскольку Праздник Преображения считается Днем паломничества в Гандзасарский монастырь (он был освящен в этот день), а также Божественная Литургия будет совершена в церкви Св. Марии Богородицы в Аскеране. В 13:30 возле церкви состоится мероприятие, которое будет сопровождаться играми, песнями и танцами. Божественная литургия пройдет и в других церквях республики.