ԱՄՆ Կոնգրեսում ասել են, որ եկել է Թրամփին իմփիչմենթ հայտարարելու ժամանակը
Երկուշաբթի դեմոկրատները Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ են ներկայացրել բանաձեւի նախագիծ, որով դատապարտում են նախագահ Դոնալդ Թրամփին այն արտահայտությունների համար, որոնք նրանք համարում են ռասիստական:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԲանաձեւում առաջարկվում է  «դատապարտել ռասիստական մեկնաբանությունները՝ ուղղված Կոնգրեսի անդամների դեմ», հայտնում է News.am-ը։
Բանաձեւը, որը ներկայացրել է Նյու Ջերսիից դեմոկրատ Թոմ Մալինովսկին, կարող է քվեարկության դրվել երեքշաբթի, նշում է պարբերականը։
Բանաձեւը որեւէ իրավաբանական հետեւանք չի ունենա Թրամփի համար։
Ավելի վաղ Թրամփը Թվիթերում գրել էր, որ Կոնգրեսում «առաջադեմ» կին դեմոկրատները եկել են այն երկրներից, որոնց իշխանությունները «լիակատար աղետ են, «հիմա նրանք բարձրաձայն ԱՄՆ մարդկանց՝ ամենամեծ ու ամենաուժեղ ազգին Երկրի վրա, ասում են, թե ինչպես պետք է կառավարել»։ Նա առաջարկել է նրանց հետ գնալ եւ «օգնել վերականգնել լիովին ավերված եւ հանցագործությամբ լցված այն վայրերը, որտեղից եկել են»։ Ավելի ուշ նա ավելացրել է, որ եթե մարդիկ «դժգոհ» են ԱՄՆ-ում տեղի ունեցողից, «կարող են հեռանալ»։ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին նման արտահայտություններն անվանել է այլատյացություն։ Խումբը, որի հասցեին արտահայտվել է Թրամփը (Ռաշիդա Թլաիբ, Ալեքսանդրիա Օկասիո-Կորտես, Այանա Փրեսլի եւ Իլհան Օմար) մամուլի ասուլիս է հրավիրել՝ նախագահի իմփիչմենթի կոչ անելով։ Նշված պատգամավորներից միայն Օմարն է ծնվել արտասահմանում՝ Սոմալիում, մյուսները ԱՄՆ քաղաքացիներ են այնտեղ ծնվելու իրավունքով։

В конгрессе США заявили, что настало время объявить Трампу импичмент
Демократы внесли в понедельник в палату представителей конгресса проект резолюции с осуждением президента Дональда Трампа за высказывания, которые они считают расистскими
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС:  В резолюции предлагается «осудить расистские комментарии, направленные против членов конгресса».
Резолюция, которую представил демократ из Нью-Джерси Том Малиновски, может быть поставлена на голосование уже во вторник, отмечает издание.
Резолюция не будет иметь каких-либо юридических последствий для Трампа.
Ранее Трамп написал в Twitter, что «прогрессивные» женщины-демократы из конгресса США приехали из стран, власти которых являются «полной катастрофой», «теперь громко заявляют людям в США, самой великой и сильной нации на Земле, как нужно управлять». Он предложил им уехать обратно «помочь восстановить полностью разрушенные и заполоненные преступностью места, откуда они приехали». Позднее он добавил, что если люди «недовольны» происходящим в США, «они могут уехать». Спикер палаты представителей Нэнси Пелоси назвала такие высказывания ксенофобскими. Группа, в адрес которой высказывался Трамп (Рашида Тлаиб, Александриа Окасио-Кортес, Аянна Прессли и Ильхан Омар), провела пресс-конференцию, призвав к импичменту президента. Из всех упомянутых депутатов только Омар родилась за границей - в Сомали, остальные являются гражданками США по праву рождения.