Ֆոն դեր Լյայենը ԵԽ-ին հայտնել Է, որ պատրաստ Է երկարաձգելու Brexit-ի շուրջը բանակցությունները
Եվրահանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի թեկնածու Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենն իր ընտրվելու դեպքում պատրաստ Է Մեծ Բրիտանիային ավելի շատ ժամանակ տրամադրելու Եվրամիության կազմից թագավորության դուրս գալու շուրջը բանակցությունների համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այդ մասին նա հայտարարել Է հուլիսի 16-ին՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի պատգամավորների առջեւ:
«Ես պատրաստ եմ ավելի շատ ժամանակ տալու, եթե դա անհրաժեշտ Է»,- ընդգծել Է նա: Ըստ որում նա հավաստիացրել Է, որ ամեն դեպքում ԵՄ-ն «այսուհետեւ Էլ թագավորությունը կդիտի որպես գործընկերոջ եւ բարեկամի»:
Բացի դրանից, Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուն խոստացել Է քննարկմանն դնել Եվրոպայի ապագայի հարցերը: «Այդպիսի խորհրդաժողով կարելի կլինի հրավիրել 2020 թվականին»,- կարծում Է նա: Ֆոն դեր Լյայենը նշել Է, որ «այդ քննարկմանը ԵՄ-ի երկրների քաղաքացիների լայն մասնակցության հույս ունի», որը, նրա խոսքով՝ կարող Է տեւել երկու տարի:
Ֆոն դեր Լյայենը հայտնել Է, որ ինքը շահագրգռված Է Եվրախորհրդարանի դերի ամրապանդման հարցում: Ես կաշխատեմ, որպեսզի Եվրոպան ավելի ուժեղ դառնա»,- նշել Է թեկնածուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Фон дер Ляйен сообщила Европарламенту, что готова продлить переговоры с Лондоном по Brexit
Кандидат на пост председателя Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в случае своего избрания готова предоставить Великобритании больше времени на переговоры по выходу королевства из состава Европейского Союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС:  Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом она заявила во вторник, выступая перед депутатами Европарламента в Страсбурге.
"Я готова дать больше времени, если это необходимо", - подчеркнула она. При этом она заверила, что в любом случае ЕС "будет и дальше рассматривать королевство как партнера и друга".
Кроме того, кандидат на пост главы Еврокомиссии пообещала вынести на обсуждение вопросы о будущем Европы. "Такую конференцию можно было бы созвать в 2020 году", - считает она. Фон дер Ляйен отметила, что "рассчитывает на широкое участие граждан стран ЕС в этой дискуссии", которая, по ее словам, может продлиться два года.
Фон дер Ляйен сообщила, что она заинтересована в укреплении роли Европарламента. "Я буду работать, чтобы Европарламент стал сильнее", - заметила кандидат.