Աշխատանքային, զինվորական, սոցիալական կենսաթոշակները կվերահաշվարկվեն. Սամվել Ավանեսյան
Այսօր՝ հուլիսի 16-ին, տեղի ունեցած ԱՀ կառավարության նիստին, ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը ներկայացրել է «ԼՂՀ կառավարության 2012 թ. հունվարի 19-ի՝ հիմնական կենսաթոշակի և թաղման նպաստի չափերը, ստաժի մեկ տարվա արժեքը, պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության շարքային կազմի զինծառայողների հաշմանդամության և նրանց ընտանիքների անդամների կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակների չափերը սահմանելու մասին N 11-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ կառավարության որոշման նախագիծը:
Աշխատանքային, զինվորական, սոցիալական  կենսաթոշակները կվերահաշվարկվեն. Սամվել  Ավանեսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    Ս. Ավանեսյանն  ասել  է, որ   նախագծով  առաջարկվում  է  նվազագույն    կենսաթոշակի   չափը  սահմանել    25  հազար  500  դրամ՝  միաժամանակ      ամրագրելով  նաև, որ  եթե  պետական  կենսաթոշակների  մասին  օրենքի  15-րդ  հոդվածով  հաշվարկված  աշխատանքային  կենսաթոշակի  չափը   պակաս  է    25 հազար  500  դրամից, ապա   կենսաթոշակը  նշանակվում  և    վճարվում  է   նույնքան  գումարի   չափով:
Ըստ  նախարարի՝  նախագծի  ընդունման  դեպքում  2019 թվականի  հունվարի  1-ից  կվերահաշվարկվեն  աշխատանքային, զինվորական, սոցիալական  կենսաթոշակներ  ստացող   3332  կենսաթոշակառուների  թոշակներ:
«Մեկ  տարվա  համար  լրացուցիչ  կպահանջվի    մոտ   249  մլն 750 հազար    դրամ, ինչը   հնարավոր  կլինի   վճարել   արդեն  իսկ  նախատեսած    տարբեր  կենսաթոշակների  վճարման  ծրագրերով»,-նշել  է  Ս. Ավանեսյանը:

Сегодня, 16 июля, на заседании Правительства Республики Арцах, министр труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Самвел Аванесян представил проект постановления о «Внесении дополнений в Указ № 11-N Правительства НКР от 19 января 2012 года о размере базовой пенсии и пособий на погребение, стоимости одного года трудового стажа, инвалидности военнослужащих, проходящих обязательную военную службу и о назначении пенсий в случае потери кормильца их семей».
Трудовые, военные и социальные пенсии будут пересчитаны. Самвел Аванесян
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента "Арцахпресс", С. Аванесян сказал, что в проекте предлагается установить минимальную пенсию в размере 25 500 драм, в то же время устанавливая, что если размер трудовой пенсии, рассчитанной в статье 15 Закона о государственных пенсиях, составляет менее 25 500 драм, пенсия назначается и выплачивается в размере, равной этой сумме.
По словам министра, в случае принятия законопроекта, с 1 января 2019 года будут пересчитаны трудовые, военные и социальные пенсии 3332 пенсионерам.