Ավելի քան 5 մլն մարդ Է հեղեղման գոտում հայտնվել Հնդկաստանի հյուսիս - արեւելքում. NDTV
Առնվազն 5,2 միլիոն մարդ Է ջրածակված գոտում հայտնվել Հնդկաստանի Ասամի հյուսիս - արեւելյան նահանգում, որտեղ սաստիկ հեղեղում Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ինչպես հուլիսի 17-ին հաղորդել Է NDTV հեռուստաալիքը, ավելի քան 150 հազար մարդ Է տեղափոխվել ժամանակավոր տեղավորման ճամբարներ, տարահանումը շարունավում Է:
Հզոր մուսոնային տեղատարափ անձրեւների հարուցած հորդացումներ են նահանգի 33 օկրուգներից 30-ում, նահանգ, որի ընդհանուր բնակչությունը շուրջ 31 միլիոն Է: Ափերից դուրս են եկել տարածաշրջանի 11 գետեր, այդ թվում Հնդկաստանի խոշորագույն գետերից մեկը՝ Բրահմապուտրան: Վերջին տվյալներով՝ զոհվել Է 20 մարդ, եւս մի քանի տասնյակը համարվում Է անհայտ կորած: Փրկարարական աշխատանքներին մասնակցում են Տարերային աղետների արձանգաքման ազգային ուժերի 15 անձնակազմեր եւ բանակի ստորաբաժանումներ: Հեղեղված շրջանների բնակիչների տարահանանը ներգրավված են ռազմական ուղղաթիռներ: Ջրի տակ Է անցել Քազիրանգա արգելոցի զբաղեցրած տարածքի ավելի քան 90 տոկոսը, որտեղ բնակվում են հազվագյուտ տեսակներ, այդ թվում հնդկական միաեղջյուր ռնեգեղջուրներ: Առնվազն 30 կենդանի սատկել Է: Տեղատարափ անձրեւներն ու հեղեղումները վնաս են հասցրել Ասամի ենթակառուցվածքին, վնասվել են մի շարք կամուրջներ եւ ճանապարհներ:

СМИ: более 5 млн человек оказались в зоне наводнения на северо-востоке Индии
По меньшей мере 5,2 млн человек оказались в зоне затопления в северо-восточном индийском штате Ассам, который охвачен сильнейшим наводнением.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает в среду телеканал NDTV, более 150 тыс. человек перемещены в лагеря временного размещения, эвакуация продолжается.
Паводок, вызванный мощными муссонными ливнями, затронул 30 из 33 округов штата, общее население которого - около 31 млн человек. Из берегов вышли 11 рек региона, в том числе одна из крупнейших рек Индии Брахмапутра. По последним данным, 20 человек погибли и еще несколько десятков числятся пропавшими без вести, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В спасательных работах участвуют 15 команд Национальных сил реагирования на стихийные бедствия и подразделения армии. К эвакуации жителей затопленных районов привлечены военные вертолеты.
Вода затопила более 90% знаменитого заповедника Казиранга, где проживают редкие виды, в том числе индийские однорогие носороги. Не менее 30 животных погибли. Ливни и наводнение нанесли урон инфраструктуре Ассама, поврежден ряд мостов и дорог.