Ստամբուլում 7,5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է կանխատեսվում
Ստամբուլի Բողազիչի համալսարանի Քանդիլի աստղադիտարանի և երկրաշարժերի ուսումնասիրության ինստիտուտի համաձայն` Ստամբուլում 7,5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ է սպասվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է Tert.am-ը:
Հաղորդվում է, որ երկրաշարժը սպասվում է Ստամբուլի հարավում և կլինի Թուրքիայի պատմության մեջ ամենակործանարար երկրաշարժը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան գտնվում է սեյսմաակտիվ գոտում, և երկրաշարժեր այս երկրում բավականին հաճախ են տեղի ունենում: Թուրքիայում երկրակեղևի առավել հզոր տատանումները գրանցվել են 1999 թվականին Մարմարա ծովի շրջանում: Երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է գրեթե 18 հազար մարդ։

В Стамбуле прогнозируют землетрясение силой 7,5 балла
Согласно исследованиям Института изучения землетрясений и обсерватории Кандилли университета Богазичи (Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü) в Стамбуле ожидается землетрясение силой 7,5 балла.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июля, АРЦАХПРЕСС: Об этом пишет в среду Trend со ссылкой на турецкие СМИ.
Сообщается, что землетрясение ожидается на юге Стамбула и станет самым разрушительным в истории Турции.
Напомним, что Турция расположена в сейсмоактивной зоне и землетрясения, происходят здесь достаточно часто, нередко с человеческими жертвами. Наиболее мощные колебания земной коры в этой стране были отмечены в 1999 году в районе Мраморного моря. Магнитуда подземных толчков тогда составила 7,4. В результате землетрясения погибло около18 тысяч человек.