Իրանում հայտնել են, թե ինչից Է կախված միջուկային գործարքի կատարման աստիճանը
Իրանին անհրաժեշտ չԷ դուրս գալ միջուկային գործարքից, բայց դրա կատարման աստիճանը կփոփոխակվի՝ կախված գործընկերների գործողություններից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՏԱՍՍ-ի հետ կայացած զրույցում այս մասին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Մենք անհրաժեշտություն չունենք դուրս գալու ԳՀՀՊ-ից (Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջը Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանից),- ասել Է նա:- ԳՀՀՊ-ն ունի վեճերի լուծման մեխանիզմ, որը մենք գործի ենք դրել որոշ ժամանակ առաջ»: «Կախված այն բանից, թե մյուս կողմը որքան Է այն կատարում, մենք կկարողանանք ինքներս կա՛մ նավազեցնել, կա՛մ Էլ մեծանցնել դրա կատարման աստիճանը»,- պարզաբանել Է Իարնի նախարարը: Նա նաեւ հայտարարել Է, որ եվրոպացիները պետք Է Իրանի համար ապահովեն ազատ առեւտուր վարելու հնարավորությունը՝ միջուկային գործարքի պահպանման համար:
«Մենք ակնկալում ենք, որ նրանք կկատարեն Իրանի եւ մյուս երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերությունների նորմալացման պարտավորությունները,- ասել Է նա:- Մեզ անհրաժեշտ Է վաճառել մեր նավթը: Մենք գործարարություն ենք վարում Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հետ, բայց դա բավական չԷ: Եվրոպացիները համաձայնագրի մի մասն են, ինչպես երկրների եվրոպական եռյակն, այնպես Էլ ամբողջ Եվրամիությունը. նրանք պետք Է կատարեն իրենց խոստումները:

В Иране сообщили, от чего зависит степень соблюдения ядерной сделки
Ирану не нужно выходить из ядерной сделки, но степень ее выполнения будет варьироваться в зависимости от действий партнеров.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс, oб этом заявил в беседе с корреспондентом ТАСС глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"У нас нет необходимости выходить из СВПД [Совместный всеобъемлющий план действий по иранской ядерной программе], - сказал он. - У СВПД есть механизм разрешения споров, который мы запустили некоторое время назад". "В зависимости от того, насколько другая сторона его выполняет, мы сможем сами либо снижать, либо увеличивать степень его выполнения", - пояснил иранский министр.
Он также заявил, что европейцы должны обеспечить Ирану возможность ведения свободной торговли для сохранения ядерной сделки.
"Мы ожидаем, что они будут выполнять свои обязательства по нормализации экономических отношений между Ираном и другими странами, - сказал он. - Нам нужно продавать свою нефть. Мы ведем бизнес с Россией и Китаем, но этого недостаточно. Европейцы - часть соглашения, как европейская тройка стран, так и весь Евросоюз - они должны исполнять свои обещания".