Պոլսո պատրիարքարանում հայտնի են դարձել Նախաձեռնող մարմնի անդամները
Պոլսո Հայոց պատրիարքական աթոռի 85-րդ գահակալի ընտրության գործընացի կազմակերպման նպատակով հուլիսի 17-ին պատրիարքարանում տեղի է ունեցել կրոնական ժողով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանից, նիստը նախագահել է պատրիարքական տեղապահ ընտրված Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը:
Ժողովի ընթացքում, որին մասնակցել են համայնքային և թաղային մարմինների ներկայացուցիչները, ընտրվել են Նախաձեռնող մարմնի անդամները:
Գաղտնի քվեարկության արդյունքում ընտրվել են Նախաձեռնող մարմնի 15 անդամ՝ Սարվեն Սերթշիմշեքը, Սարո Պենկլեանը, Սարգիս Չավուշեանը, Խոսրով Քյոլեդավիթօղլուն, Մինաս Ասլանը, Արետ Քորեանը, Թամար Քարասուն, Նազարեթ Էօզսահակեանը, Լենա Ենիեօրկանը, Գրիգոր Տեոշեմեճեանը, Սեդրակ Դավութհանը, Սելինդա Դողանը, Սևան Սվաճօղլուն, Կարպիս Տուրասլանը, Վալիա Հեճինօղլուն: Եվս 2-ը ավելացվել են Պատրիարքական աթոռի կողմից՝ Կորյուն ավագ քահանա Ֆեներճեանը և Հուսիկ քահանա Հերկելեանը:
Հենց այս Նախաձեռնող մարմինն է պատասխանատու լինելու նոր պատրիարքի ընտրության գործընթացը կազմակերպելու հարցում:
Ստամբուլում մարտի 8-ին 62 տարեկանում մահացել էր Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը։ Նա Պոլսո Հայոց պատրիարքի պաշտոնը զբաղեցնում էր 1998 թվականից։
Մութաֆյանի մահվանից հետո միայն թուրքական իշխանությունները թույլատրել են սկսել նոր պատրիարքի ընտրության գործընթացը: Կրոնական ժողովը հուլիսի սկզբին պատրիարքական տեղապահ էր ընտրել Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանին, ով էլ ղեկավարելու է ընտրական ողջ գործընթացը:

В Константинопольском патриархате стали известны имена членов инициативного органа
17 июля в патриархате состоялось Церковное собрание с целью организации процесса избрания 85-го патриарха армянской патриархии Константинополя.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в Константинопольском патриархате, заседание вел избранный местоблюститель Патриарха епископ Саак Машалян. В ходе собрания, в котором приняли участие представители общинных и районных органов, были избраны члены инициативного органа.
В результате тайного голосования были избраны 15 членов инициативного орган: Сарвен Сертшимшек, Саро Пенклеан, Саргис Чавушоглу, Хосров Келедавитоглу, Минас Аслан, Арет Кореян, Тамар Карасун, Назарет Эозсахакян, Лена Ениеоркан, Григор Теошемечян, Седрак Давутоглу, Селинда Доган, Севан Свачоглу, Карпис Тураслан, Валия Хечиноглу. Еще два члена были добавлены Патриаршим престолом - старший священник Корюн Фенерчян и иерей Усик Херкелиан.
Именно этот инициативный орган будет отвечать за организацию процесса выборов нового патриарха.
В Стамбуле 8 марта на 62-м году жизни скончался армянский патриарх Константинопольский Месроп Мутафян. Он занимал пост армянского патриарха Константинополя с 1998 года.
Только после смерти Мутафяна турецкие власти разрешили начать процесс избрания нового патриарха. В начале июля Церковное собрание избрало местоблюстителя патриарха епископа Саака Машаляна, который и будет руководить всем избирательным процессом.