Թեհրանը չի ցանկանում փակել Որմզդի նեղուցը, բայց ունի այդ հնարավորությունը. Զարիֆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել Է, որ երկիրը կարող Է փակել Որմզդի նեղուցը նավթի փոխադրման համար, սակայն չի ցանկանում դա անել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մենք, անշուշտ, հնարավորություն ունենք անելու դա, բայց, իհարկե, չենք ցանկանում դա անել, որովհետեւ Որմզդի նեղուցը եւ Պարսից ծոցը մեր փրկարարական գիծն են»,- ասել Է նա Bloomberg հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Որմզդի նեղուցը կփակվի արդյոք Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի ուժերի կողմից:
Ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմն սպառնացել Է փակել Որմզդի նեղուցն այլ երկրներ նավթի փոխադրման համար՝ ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցային ճնշումը շարունակվելու դեպքում: Ի պատասխան Պենտագոնը հայտարարել Է, թե պատրաստ Է ապահովելու նավարկության ազատությունն այդ տարածաշրջանում: Որմզդի նեղուցը, որով փոխադրվում Է աշխարհում սպառվող ամբողջ նավթի գրեթե մեկ հինգերորդ մասը, միացնում Է Պասից եւ Օմանի ծոցերը:
Այդ ուղիով Է փոխադրվում այն նավթի մեծ մասը, որն արտահանվում Է Սաուդյան Արաբիայից, Իրանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Քուվեյթից եւ Իրաքից, ինչպաս նաեւ գրեթե ամբողջ հեղուկացված բնական գազը, որն արտադրում Է աշխարհում այդ վառելիքի խոշորագույն արտահանող Կատարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зариф заявил, что Тегеран не хочет закрывать Ормузский пролив, но имеет такую возможность
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что страна может перекрыть Ормузский пролив для транспортировки нефти, однако не хочет этого делать,
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля, АРЦАХПРЕСС:  "У нас, безусловно, есть возможность сделать это, но мы, конечно же, не хотим этого делать, потому что Ормузский пролив и Персидский залив - наша спасательная линия", - сказал он в интервью телеканалу Bloomberg, отвечая на вопрос, будет ли закрыт Ормузский пролив силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
Ранее КСИР пригрозил перекрыть Ормузский пролив для транспортировки нефти в другие страны в случае продолжения санкционного давления со стороны США. В ответ Пентагон заявил, что готов обеспечить свободу судоходства в этом регионе. Ормузский пролив, через который транспортируется почти одна пятая всей потребляемой в мире нефти, соединяет Персидский и Оманский заливы. По этому пути доставляется большая часть нефти, экспортируемой из Саудовской Аравии, Ирана, Объединенных Арабских Эмиратов, Кувейта и Ирака, а также почти весь СПГ, производимый крупнейшим в мире экспортером этого вида топлива, Катаром.