Ս-400-ներն անհրաժեշտ են Էրդողանին սեփական ՌՕՈւ-ից պաշտպանվելու համար. ԱՄՆ պաշտոնյաներ
Որոշ ամերիկացի պաշտոնյաներ կարծում են, որ խնդրի արմատը, թե ինչու Թրամփի վարչակազմին չհաջողվեց համոզել Թուրքիային չգնել ռուսական Ս-400 համակարգեր, Թուրքիայում պետհեղաշրջման փորձն էր երեք տարի առաջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թեեւ նրանք խոստովանում են, որ Թուրքիայի հետ ԱՄՆ հարաբերությունների վատացումը վերջին տարիներին եւ Ռուսաստանի աճող ազդեցությունն Անկարայի վրա, գուցե, նույնպես օգնել են Թուրքիային հակվել Ս-400-ներ գնելուն, ամերիկացի երեք պաշտոնյաները եւ աղբյուրը պաշտպանության համակարգում Reuters-ին տեղեկացրել են մեկ այլ աշխատանքային տեսության մասին, որը տարածվել է Թրամփի վարչակազմում, հայտնում է News.am-ը։
Այդ պաշտոնյաների խոսքով՝ հենց Ռուսաստանից, այլ ոչ թե ՆԱՏՕ անդամից նման համակարգեր գնելու պատճառներից մեկն այն է, որ Էրդողանը գուցե զգուշանում է սեփական ռազմաօդային ուժերից, որոնք կարեւոր դեր են խաղացել 2016 թվականի հուլիսի 15-ի հեղաշրջման ժամանակ։
Փորձագետները կարծում են, որ Ս-400-ներով Թուրքիան ավելի լավ կհակադարձի սեփական ինքնաթիռների կողմից կառավարության դեմ ցանկացած հարձակում, քան ամերիկյան Patriot համակարգը։
Raytheon Co ընկերության Patriot հրթիռները, որոնք առաջարկվել են Թուրքիային, ունեն երաշխիքներ, որոնք թույլ են տալիս խուսափել «բարեկամական կրակից» ՆԱՏՕ այլ ռազմական ինքնաթիռների դեմ, ինչպիսին են թուրքական ՌՕՈւ ինքնաթիռները։ «Դուք պետք է հարցնեք ինձ. ինչո՞ւ են Էրդողանին իսկապես հարկավոր ռուսական համակարգերը»,- ասել է ԱՄՆ պաշտոնյաներից մեկը։ «Նա չի վստահում սեփական ռազմաօդային ուժերին»։
ԱՄՆ երկու մյուս պաշտոնյաները եւ պաշտպանության ոլորտի աղբյուրը նույն տեսությունն են առաջադրել։
«Լուրեր են պտտվում, որ նա ցանկանում է (ռուսական համակարգը), որպեսզի պարզապես պաշտպանի իրեն։ Նա չի ցանկանում ՆԱՏՕ-ում ինտեգրված համակարգեր»,- ասել է պաշտոնյաներից մեկը։
Բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյան հերքել է, որ զինված ուժերի հետ կապված մտահոգությունը մոտիվացնող գործոն է հանդիսացել այդ որոշման համար։ «Թուրքիային չի անհանգստացնում հեղաշրջման հերթական փորձը, եւ նա վստահում է սեփական բանակին եւ օդաչուներին»,- հավաստիացրել է նա։
Մեկ այլ թուրք պաշտոնյա ասել է, որ Անկարան միշտ ցանկացել է գնել Patriot-ներ, բայց ստիպված էր դիմել Ռուսաստանին։
Ինքը՝ Էրդողանը, ասել է, որ Թուրքիան գնել է Ս-400-ներ, որովհետեւ Ռուսաստանն իր հետ կնքել է ավելի շահավետ գործարք, եւ թուրք պաշտոնյաները պահանջել են Միացյալ Նահանգներից կոշտ պայմաններ Patriot-ի գնի, համատեղ արտադրության եւ տեխնոլոգիաների հանձնման վերաբերյալ։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակավ պաշտպանել է Էրդողանին՝ ասելով, որ Անկարան ընտրել է ռուսական համակարգը միայն այն պատճառով, որ Թրամփի նախորդը՝ Բարաք Օբաման, չի կարողացել նրան կենսունակ այլընտրանք առաջարկել։
Բայց Թուրքիայի կատարած գնումը դառնացրել է Վաշինգտոնին։ Պենտագոնը, որը Ս-400-ները դիտարկում է որպես սպառնալիք իր զինանոցի ամենաարդիական կործանիչների՝ F-35-ների համար, նախօրեին հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կհրաժարվի Թուրքիային այդ ինքնաթիռները վաճառելու պլաններից։
Թուրքական ռազմաօդային ուժերի օդաչուները գլխավոր դեր են խաղացել անհաջող հեղաշրջման ժամանակ՝ սպառնալով կառավարական ինքնաթիռին, որով թռչում էր Էրդողանը։
Հունիսին Թուրքիայի ՌՕՈւ նախկին ղեկավար Աքին Օզթուրքը ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել հեղաշրջմանը մասնակցելու համար: Միայն այս ամիս թուրք դատախազները կարգադրել էին այս գործով կալանավորել եւս 176 զինծառայողի:
Միացյալ Նահանգների մեկ այլ ներկայացուցիչը բնութագրել է  2018 թ. ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ հանդիպումը, որտեղ թուրք գործընկերները, խոսելով նոր հակաօդային պաշտպանության համակարգի մասին, իրենց ՌՕՈւ-ն անվանել էին  անվտանգության հիմնական սպառնալիքներից մեկը, որի հետ երկիրը բախվում է:
«Թուրք պաշտոնյան նշել է, որ կառավարության հիմնական սպառնալիքը մնում է Թուրքիայի սեփական ՌՕՈւ-ն, որը շահագործել է ՆԱՏՕ ինքնաթիռները, հարձակվել կառավարական օբյեկտների վրա եւ 2016 թվականի հեղաշրջման ժամանակ փորձել սպանել նախագահ Էրդողանին»,- ասել է աղբյուրը:
«Իսկ С-400 համակարգը ստեղծված է ՆԱՏՕ ինքնաթիռներին հակազդելու համար», - նշել է նա:
Անկասկած է, որ անգամ սրա կողմնակիցները խոստովանում են, որ С-400-ի գնումը կապված է նաեւ այլ գործոնների հետ:
Դրանց թվում Մերձավոր Արեւելքում Ռուսաստանի աճող ազդեցությունն է, Սիրիայում պատերազմի հետ կապված Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ պառակտումը եւ անգամ Էրդողանի հպարտության զգացումը ԱՄՆ ճնշման դիմաց՝ ՌԴ-ի հետ գործարքից հրաժարվելու կապակցությամբ:
Էրդողանը վրդովված է նաեւ Փենսիլվանիայից մուսուլման հոգեւորական Ֆեթուլա Գյուլենին արտահանձնելու Վաշինգտոնի  մերժումից, որն, ըստ Թուրքիայի, սադրել է հեղաշրջումը: Գյուլենը հերքում է իր մասնակցությունը:

Американские чиновники: С-400 нужны Эрдогану для защиты от собственных ВВС
Некоторые американские чиновники считают, что корень проблемы того, почему администрации Трампа не удалось убедить Турцию не покупать российскую систему C-400, кроется в попытке госпереворота в Турции три года назад,
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июля, АРЦАХПРЕСС:  Хотя они признают, что ухудшение отношений США с Турцией в последние годы и растущее влияние России на Анкару, возможно, также помогли Турции склониться к покупке системы С-400, три американских чиновника и источник в системе обороне сообщили Reuters о другой рабочей теории, которая получила распространение в администрации Трампа.
По словам этих чиновников, одна из причин, по которой Эрдоган решил купить системы именно у России, а не у другого члена НАТО, заключается в том, что он возможно опасается собственных военно-воздушных сил, которые сыграли важную роль в попытке переворота 15 июля 2016 года.
Эксперты считают, что  С-400, которые Турция будут лучше отражать любые атаки на турецкое правительство с его собственных самолетов, чем американская система Patriot.
Ракеты Patriot компании Raytheon Co, которые предлагались Турции, имеют гарантии, позволяющие избежать «дружественного огня» против других военных самолетов НАТО, таких как самолеты турецких ВВС.
«Вы должны спросить себя: зачем Эрдогану действительно нужна русская система?» сказал один из чиновников США. «Он не доверяет своим военно-воздушным силам».
Другой турецкий чиновник, сказал, что Анкара всегда хотела купить Patriot, но была вынуждена обратиться к России.
Сам Эрдоган заявил, что Турция купила С-400, потому что Россия заключила с ним более выгодную сделку, и турецкие чиновники требовали от Соединенных Штатов жестких условий в отношении ценообразования Patriot, совместного производства и передачи технологий.
Президент Дональд Трамп публично защищал Эрдогана, говоря, что Анкара выбрала российскую систему только потому, что предшественник Трампа, Барак Обама, не смог предложить ему жизнеспособную альтернативу США.
Но покупка Турции расстроила Вашингтон.   Пентагон, который рассматривает С-400 как угрозу для самого современного истребителя-невидимки в своем арсенале, F-35, объявил накануне, что Соединенные Штаты откажутся от планов продажи этих самолетов Турции.
Пилоты турецких военно-воздушных сил сыграли главную роль в неудачном путче, угрожая угрожали правительственному самолету, на котором летел Эрдоган.
В июне бывший глава ВВС Турции Акин Озтурк был приговорен к пожизненному заключению за участие в перевороте. Только в этом месяце турецкие прокуроры распорядились арестовать еще 176 военнослужащих по этому делу.
Другой представитель США описал встречу 2018 года с американскими чиновниками, на которой турецкие коллеги, говоря о покупке новой системы противовоздушной обороны, назвали свои ВВС одной из главных угроз безопасности, с которыми сталкивается страна.
«Турецкий чиновник заявил, что главная угроза правительству остается со стороны собственных ВВС Турции, которые эксплуатировали самолеты НАТО, атаковали правительственные объекты и пытались убить президента Эрдогана во время попытки государственного переворота в июле 2016 года», - сказал источник. «А система С-400 разработана для противодействия самолетам НАТО», - отметил он.
Безусловно, даже сторонники этой  признают, что за  покупкой С-400  наверняка стояли и другие факторы.
Среди них растущая мощь России на Ближнем Востоке, раскол между Анкарой и Вашингтоном в связи с войной в Сирии и даже собственное чувство гордости Эрдогана перед лицом давления США на отказ от своей сделки с Россией.
Эрдоган также был возмущен отказом Вашингтона выдать Фетуллу Гюлена, мусульманского священнослужителя из Пенсильвании, который, по словам Турции, спровоцировал переворот. Гюлен отрицает причастность.
Два других должностных лица США и источник в сфере обороны,  выдвинули ту же теорию о возможной мотивации турецкого лидера.
«Ходят слухи, что он хочет (российскую) систему, чтобы  просто защитить себя. Он не хочет интегрированной в НАТО системы», - сказал один из чиновников.
Высокопоставленный турецкий чиновник отрицал, что обеспокоенность по поводу вооруженных сил была мотивирующим фактором в решении. «Турцию не беспокоит очередная попытка переворота, и она доверяет собственной армии и пилотам», - заверил он.