Թուրքիային F-35 կործանիչների ծրագրից բացառելը կթուլացնի ՆԱՏՕ-ն. Անկարա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, փոխանցում է news.am-ը:
ԱՄՆ-ը երեկ հայտարարել էր F-35 կործանիչների ծրագրից Թուրքիայի բացառման մասին՝ Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր գնելուց հետո:
«Թուրքիային F-35 կործանիչների ծրագրից բացառելը կազդի ՆԱՏՕ-ի պոտենցիալի վրա, հատկապես հարավային սամաններում: Ծրագրից մեր երկրի բացառումը միակողմանի որոշում է, անարդար եւ անօրինական: Մեր բնական իրավունքն է ԱՄՆ-ին առաջարկել զերծ մնալ մեր երկկողմ հարաբերություններին վնաս հասցնող քայլերից»,- Աքարի խոսքը մեջբերում է NTV հեռուստաալիքը:

Анкара: Исключение Турции из программы F-35 ослабит НАТО
Исключение Турции из программы по производству истребителей F-35 негативно повлияет на потенциал НАТО, особенно на ее южные рубежи, заявил министр обороны Турции Хулуси Акар
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июля, АРЦАХПРЕСС:  США в среду заявили о решении исключить Турцию из программы по производству новейших истребителей F-35 после начала поставок в страну российских систем ПВО С-400. Участие Анкары в программе будет окончательно свернуто до конца марта 2020 года.«Исключение Турции из программы по F-35 негативно повлияет на потенциал НАТО, особенно на ее южных рубежах. Исключение нашей страны из проекта согласно одностороннему решению не является справедливым и законным. Предлагать США воздержаться от шагов, которые нанесут урон нашим двусторонним отношениям, - наше естественное право», - цитирует Акара телеканал NTV.