Իրանի ուղղաթիռն ու նավը Հորմուզի նեղուցում մինչեւ դրոնը մոտեցել Էին ԱՄՆ-ի նավին. WSJ
Իրանի ռազմական ուղղաթիռն ու նավը մոտեցել Էին ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի Boxer ունիվերսալ դեսանտային նավին այն բանից առաջ, երբ ամերիկացիները Հորմուզի նեղուցում խոցել Էին Իրանի անօդաչու թռչող ապարատը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 18-ին այս մասին իր կայքում հաղորդել Է The Wall Street Journal թերը, որի լրագրողը գտնվել Է Boxer նավում:
Նրա տվյալներով՝ Boxer-ը, գլխավորելով Bainbridge Էսկադրային ականակիրը, Lewis B. Puller ուղղաթիռակիրը, մի լցավորող եւ եւս երկու նավեր, հուլիսի 18-ի առավոտյան մոտեցել Է Հորմուզի նեղուցին: Առաջինն ամերիկյան դեսանտային նավին Է մոտեցել Իրանի ռազմաօդային ուժերի Bell 212 ուղղաթիռը, որը կախվել Է տախտակամածից մի քանի մետր հեռավորության վրա: Այն հեռացել Է ամերիկյան ուղղաթիռի հայնվելու ժամանակ: Ավելի ուշ մի քանի արագընթաց կատերներ են անցել ամերիկյան նավախմբի մոտով՝ չստեղծելով ոչ մի խնդիր: Այնուետեւ հայտնվել Է ավելի խոշոր իրանական նավ , որն ընթացել Է Boxer-ի հետեւից՝ պահպանելով 500 մետր թույլատրված միջկայաքը: Ամերիկացիներն օդ են բարձրացրել մի քանի ուղղաթիռներ, որպեսզի իրանցիներին զգուշացնեն հնարավոր մերձեցումից: Եվ սոսկ դրանից հետո երկնքում հայտնվել Է Իրանի անօդաչուն, որն ավելի ուշ խոցվել Է:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ռազմածովային ուժերի Boxer ունիվերսալ դեսանտային նավը հուլիսի 18-ին Հորմուզի նեղուցում խոցել Է Իրանի անօդաչուն, որը, զինվորական հրամանատարության վրակածով՝ իրեն շատ մոտ Է թռել: Նախագահի վարկածով՝ իրանական ապարատն «անտեսել Է բազմաթիվ ազդանշանները» չմոտենալու նավին, ինչպես նաեւ «սպառանացել Է նավի եւ նրա անձնակազմի անվտանգությանը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: вертолет и корабль Ирана до дрона сближались с кораблем США в Ормузском проливе
Военные вертолет и корабль Ирана сближались с универсальным десантным кораблем ВМС США Boxer перед тем, как американцы в Ормузском проливе сбили беспилотный летательный аппарат Ирана.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июля, АРЦАХПРЕСС:  Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг на своем сайте газета The Wall Street Journal, журналист которой находится на борту Boxer.
По его данным, Boxer во главе эсминца Bainbridge, вертолетоносца Lewis B. Puller, заправщика и еще двух кораблей приближались к Ормузскому проливу утром в четверг. Первым к американскому десантному кораблю приблизился вертолет Bell 212 ВМС Ирана, который завис в нескольких метрах от палубы. Он ретировался при появлении американского вертолета.
Позднее несколько скоростных катеров пронеслись мимо конвоя американских кораблей, не создав никаких проблем. Затем появился более крупный иранский корабль, который шел за Boxer, соблюдая разрешенный интервал в около 500 м. Американцы подняли в воздух несколько вертолетов, чтобы предостеречь иранцев от возможного сближения. И только после этого в небе появился БПЛА Ирана, который был позднее сбит.
Как сообщил ранее президент США Дональд Трамп, универсальный десантный корабль ВМС Boxer сбил в Ормузском проливе в четверг БПЛА Ирана, который, по версии военного командования, подлетел к нему слишком близко. По версии президента, иранский аппарат "игнорировал многочисленные сигналы" не приближаться к кораблю, а также "угрожал безопасности корабля и его экипажа".