Եգիպտոսի նախագահը երկարացրել է երկրում արտակարգ դրության ռեժիմը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյդ մասին կիրակի հայտնել է եգիպտական ազգային հեռուստատեսությունը, հաղորդում է News.am-ը:
Նշվում է, որ Եգիպտոսի առաջնորդը հրաման է ստորագրել հուլիսի 25-ից արտակարգ դրության ռեժիմը երկարացնելու մասին: « Երկրի զինված ուժերը եւ ազգային ոստիկանությունը պետք է ձեռնարկեն անհրաժեշտ բոլոր միջոցները ահաբեկչությանը հակազդելու եւ դրա ֆինանսավորման աղբյուրները վերացնելու, ամբողջ երկրում անվտանգությունն ապահովելու եւ ամրապնդելու, պետական սահմանները, ինչպես նաեւ հանրային եւ քաղաքացիների մասնավոր սեփականությունը պաշտպանելու ուղղությամբ»,-ասվում է Եգիպտոսի նախագահի ստորագրած հրամանում:
Հուլիսի 11-ին Եգիպտոսի խորհրդարանը հաստատել էր աս Սիսիի առաջարկը երկրի ամբողջ տարածքում արտակարգ դրությունը եռամսյա ժամկետով երկարաձգելու մասին: Դա արդեն նմանատիպ տասներորդ որոշումն է Եգիպտոսում, որն առաջարկել է հանրապետության նախագահը:
Այդ քայլերը ձեռնարկվել էին Եգիպտոսում 2017 թվականի ապրիլին Թանթա եւ Ալեքսանդրիա քաղաքների եկեղեցիներում ահաբեկչական գործողություններից հետո, որտեղ Ծաղկազարդի օրը զոհվել էր 45 մարդ, իսկ ավելի քան 120 մարդ վիրավորվել էր: Այդ ժամանակ ահաբեկչության համար պատասխանատվություն էր ստանձնել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:
Այնուհետեւ աս Սիսին հայտարարել էր արտակարգ դրություն եռամսյա ժամկետով եւ երկարաձգման հավանականությամբ: Այդ օրվանից արտակարգ դրության ռեժիմը կառավարության եւ խորհրդարանի հաստատմամբ երկարաձգում են յուրաքանչյուր եռամսյակում:

Президент Египта продлил режим чрезвычайного положения в стране
Президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси на три месяца продлил режим чрезвычайного положения в стране.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Об этом в воскресенье сообщило национальное египетское телевидение, передает ТАСС
Отмечается, что глава египетского государства «подписал указ о продлении с 25 июля нынешнего года на три месяца режима чрезвычайного положения». «Вооруженным силам страны и национальной полиции надлежит принять все необходимые меры для противодействия проявлениям терроризма и искоренения источников его финансирования, укрепления и поддержания безопасности по всей стране, защиты государственной границы, общественной и частной собственности граждан», - говорится в постановлении президента Египта.
1 июля египетский парламент одобрил предложение ас-Сиси о продлении ЧП на всей территории страны на трехмесячный период. Это уже десятое подряд продление чрезвычайного режима в Египте, предложенное президентом республики.
Исключительные меры были введены в Египте в апреле 2017 года после терактов в церквях в городах Танта и Александрия, где во время празднования Пальмового (Вербного) воскресенья погибли 45 человек, свыше 120 пострадали. Тогда ответственность за атаки взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство».
После этого ас-Сиси объявил о решении ввести чрезвычайное положение сроком на три месяца с возможностью продления. С тех пор режим ЧП с одобрения правительства и парламента продлевается каждые три месяца.