Բոլթոնն ասել է, որ Իրանն անմիջականորեն սպառնում է Արեւմտյան կիսագնդի երկրների անվտանգությանը
Իրանը եւ լիբանանյան շիական «Հեզբոլլահ» կազմակերպությունն օգնություն են ցուցաբերում Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին եւ անմիջականորեն սպառնում են Արեւմտյան կիսագնդի երկրների անվտանգությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համապատասխան տեղեկությունները կիրակի Թվիթերում տեղադրել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջոն Բոլթոնը, տեղեկացնում է News.am-ը։
Նա պնդում է, որ Իրանը եւ «Հեզբոլլահը» աջակցում են Բոլիվարական Հանրապետությունում Մադուրոյի իրականացրած «բռնաճնշումներին, անմեղ վենեսուելացիների խոշտանգումներին եւ սպանություններին, ինչպես նաեւ անմիջականորեն սպառնում են տարածաշրջանի անվտանգությանը»։ «Մենք կշարունակենք մերկացնել Մադուրոյի կողմնակիցներին եւ Իրանի ջանքերը Արեւմտյան կիսագնդում իրենց իրականացրած գործունեությունում»,- ասել է Բոլթոնը։
Շաբաթ օրը ՌԴ արտաքին գործերի փխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովն ասել է, որ ԱՄՆ սանձազերծած տնտեսական ահաբեկչությունը Վենեսուելայի ժողովրդի եւ օրինական կառավարության դեմ միջազգային իրավունքի առումով ոչ մի հիմք չունի։

Болтон заявил, что Иран непосредственно угрожает безопасности стран Западного полушария
Иран и ливанская шиитская организация «Хезболлах» оказывают помощь венесуэльскому лидеру Николасу Мадуро и непосредственно угрожают безопасности стран Западного полушария.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Соответствующее сообщение разместил в Twitter в воскресенье помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон, передает ТАСС.
Он утверждает, что Иран и «Хезболлах» поддерживают осуществляемые Мадуро в Боливарианской Республике «репрессии, пытки и убийства невинных венесуэльцев, а также непосредственно угрожают безопасности региона». «Мы продолжим разоблачать соратников Мадуро и усилия Ирана по осуществлению своей деятельности в Западном полушарии», - заключил Болтон.
В субботу заместитель министра иностранных дел РФ Сергей Рябков заявил, что развязанный США экономический террор в отношении народа и законного правительства Венесуэлы не имеет никаких оснований в международном праве.