Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Patriot-ի համեմատ С-400-ն ավելի առաջադեմ համակարգ է անվանել
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը ամերիկյան Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի համեմատ ավելի առաջադեմ համակագեր է անվանել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերը ամերիկյան Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի համեմատ ավելի առաջադեմ համակարգեր են, - news.am-ի փոխանցմամբ՝ TGRT-ի եթերում ասել է ԱԳ նախարարը:
Դավութօղլուի խոսքով՝ Անկարան մտադիր է «մինչեւ 2020 թվականը գործարկել C-400 զենիթահրթիռային համակարգերը»: Մինչդեռ, ավելի վաղ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հաղորդել էր, որ C-400- ի տեղակայումը կսկսվի 2019 թ. hոկտեմբերին:
Հանրապետության ԱԳ նախարարը նաեւ հիշեցրել է, որ «C-400-ը համակարգեր են, որոնք կոչված են տարածաշրջանում խաղաղության ապահովել»:
Խոսելով Թուրքիային  5-րդ սերնդի F-35 կործանիչների ստեղծման ծրագրից  բացառելու ԱՄՆ որոշման մասին՝ Չավուշօղլուն հիշեցրել է, որ Անկարան ձգտում է  « իր սեփական կործանիչներն արտադրել »:
«Մենք լուրջ ենք վերաբերում ազգային սպառազինության  արտադրությանը: Սակայն F-35-ը նոր տեխնոլոգիաներ են, ինչի կապակցությամբ մենք 1,4 մլրդ դոլար ենք ներդրել եւ գործընկերներ դարձել դրանց ստեղծման ծրագրում: Սակայն, եթե դրանք մեզ չփոխանցեն, կործանիչների հարցում մեր  կարիքները մենք  կբավարարենք այլ տեղում, ինչպես C-400- ի դեպքում », - հավելել է նա:

Глава МИД Турции назвал С-400 более продвинутыми системами по сравнению с Patriot
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу назвал российские зенитные ракетные системы (ЗРС) С-400 более продвинутыми системами по сравнению с американскими зенитными ракетными комплексами (ЗРК) Patriot.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: «Российские С-400 являются более продвинутыми системами ПВО по сравнению с американскими Patriot, - подчеркнул глава МИД в эфире телеканала TGRT. По словам Чавушоглу, Анкара планирует «задействовать ЗРС С-400 до 2020 года». Между тем ранее министр национальной обороны Турции Хулуси Акар сообщал, что развертывание С-400 начнется в октябре 2019 года.
Глава МИД республики также напомнил, что «С-400 являются системами, которые призваны обеспечить мир в регионе».
Говоря о решении США исключить Турцию из программы по созданию истребителей пятого поколения F-35, Чавушоглу напомнил, что Анкара стремится «производить собственные истребители». «Мы серьезно относимся с производству национальных вооружений. Но F-35 являются новыми технологиями, в связи с чем мы внесли $1,4 млрд и стали партнерами в программе их создания. Однако если нам их не передадут, то мы в другом месте удовлетворим нашу потребность в истребителях - также было и с С-400», - добавил он.