Արցախում կայանալիք ընտրությունները պետք է անցկացվեն ընտրական օրենսգրքի համաձայն. Արթուր Թովմասյան
ԱՀ «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունն քաղաքական այնպիսի կամք ունի, որը Արցախին չի բերի ֆորսմաժորային իրավիճակի:
Արցախում  կայանալիք  ընտրությունները  պետք  է    անցկացվեն   ընտրական  օրենսգրքի  համաձայն. Արթուր  Թովմասյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝ այս  մասին այսօր  կայացած  ԱՀ  Ազգային  ժողովի  արտահերթ նիստի  ժամանակ  ասել է  «Հայրենիք»   խմբակցության  ղեկավար  Արթուր  Թովմասյանը:
Նրա  խոսքով՝  «Ազատ   Հայրենիք»    կուսակցության  ղեկավար  Արայիկ  Հարությունյանի    ցանկությունն  այն է, որ    Արցախի  ժողովուրդը  պետք  է  ընտրի  իր  առաջնորդին  ու   առաջատար  քաղաքական ուժին:
«ԱՀ-ում   2020  թվականի  մարտին   հերթական  անգամ  տեղի    է  ունենալու  համապետական  ընտրություններ՝ նախագահական  և  խորհրդարանական:  «Ազատ   Հայրենիք»    կուսակցությունը  գտնում  է, որ  այդ  ընտրություններն  Արցախի  պետականաշինության  առանցքային  խնդիրներից  մեկն է լինելու»,-ավելացրել է  Ա.  Թովմասյանը:
Խոսելով ԱՀ   ընտրական  օրենսգրքի  մասին՝   Ա.  Թովմասյանն  ասել   է  նաև, որ   «Հայրենիք»    խմբակցությունում   տեղի  են ունեցել  քննարկումներ, որի   ընթացքում  հնչել  են  բազմաթիվ  առաջարկություններ:
«Ընտրությունների   ժամանակ  մենք   բոլոր  ընտրատեղամասերում ունենալու  ենք   վստահված  անձեր  և   ներկայացուցիչներ:  2020  թվականին  պետք  է  անցկացնենք  այնպիսի  ընտրություններ, որ  և՛  ընդդիմությունը,   և՛  իշխանության  ներկայացուցիչները   գոհ  լինեն   այդ գործընթացից, իսկ միջազգային  դիտորդներն  ու  Արցախի  քաղաքական  բոլոր  ուժերը  գան այն  եզրակացության, որ  ընտրություններն  Արցախում  կայացել  են  ժողովրդավարական,  ընտրական  օրենսգրքի  համաձայն»,-մասնավորապես  ասել է Ա. Թովմասյանը:

Предстоящие выборы в Арцахе должны проводиться в соответствии с Избирательным кодексом. Артур Товмасян
Партия "Свободная Родина" Республики Арцах обладает такой политической волей, которая не приведет Арцах к форс-мажорной ситуации.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня на внеочередной сессии Национального собрания Республики Арцах заявил лидер фракции "Родина" Артур Товмасян.
По его словам, желание лидера партии «Свободная Родина» Араика Арутюняна состоит в том, чтобы народ Арцаха избрал своего лидера и ведущую политическую силу.
«В марте 2020 года в стране в очередной раз пройдут всенародные выборы - президентские и парламентские. Партия «Свободная Родина» считает, что эти выборы станут одним из ключевых вопросов государственности Арцаха», - добавил А. Товмасян.
Говоря об Избирательном кодексе Республики Арцах, А. Товмасян также отметил, что во фракции «Родина» состоялись дискуссии, в ходе которых были высказаны многочисленные предложения.
«В ходе выборов у нас будут доверенные лица и представители на всех избирательных участках. В 2020 году мы должны провести выборы, чтобы и оппозиция, и представители правительства были довольны процессом, а международные наблюдатели и все политические силы Арцаха пришли к выводу, что выборы в Арцахе были демократичными и прошли в соответствии с Избирательным кодексом», - сказал, в частности. A. Товмасян.