Ռուսաստանից Վրաստան ավիաուղեւորների թիվը գրեթե 80 տոկոսով կրճատվել Է
Ռուսաստանի քաղաքացիները հուլիսի 8-ից՝ Վրաստան թռիչքների ժամանակավոր արգելքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից, ավելի քան 2,8 հազար այց են կատարել հանրապետություն օդային տրանսպորտով, ինչը 78,6 տոկոսով պակաս Է 2018 թվականի նույն ժամանակամիջոցի համեմատությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 22-ին այս տվյալները բերել Է Վրաստանի TBC Research ինտերնետ-հրատարակությունը, որն զբաղվում Է երկրի տնտեսական իրադրության վերլուծությամբ:
Հրատարակության տվյալներով՝ ՌԴ-ի քաղաքացիները հուլիսի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում կատարել են ավելի քան 2,3 հազար այց Թբիլսիի միջազգային օդանավակայան, ինչը 75,2 տոկոսով պակաս Է անցյալ տարվա ցուցանիշների համեմատությամբ: Քութայիսի միջազգային օդանավակայանը հուլիսի երկրորդ կեսին սպասարկել Է 129 մարդու ՌԴ-ից (անկումը 68,2 տոկոս): Իսկ ինչ վերաբերում Է Բաթումի միջազգային օդանավակայանին, ապա հուլիսի երկրորդ շաբաթվա ընթացքում այնտեղ Է ժամանել 449 քաղաքացի ՌԴ-ից (անկումը 88,1 տոկոս):
Կրճատվել Է նաեւ այն ռուսաստանցիների թիվն, ովքեր Վրաստան են ժամանել երկրների միջեւ այժմ գործող «Կազբեկ – Վերրին Լարս» միակ մաքսային անցակետով: Երկրորդ շաբաթվա ընթացքում այդ մաքսային անցակետով Ռուսաստանից Վրաստան Է ժամանել ավելի քան 24,5 հազար մարդ, ինչը 5,6 տոկոսով պակաս Է 2018 թվականի նույն ժամանակամիջոցի համեմատությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число авиапассажиров из России в Грузии сократилось почти на 80%
Граждане России с 8 июля - дня вступления в силу временного запрета на полеты в Грузию - совершили более 2,8 тыс. визитов в республику воздушным транспортом, что на 78,6% меньше по сравнению с аналогичным периодом 2018 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Такие данные приводит в понедельник грузинское интернет-издание TBC Research, занимающееся анализом экономической ситуации в стране, сообщаетАрменпресссо ссылкой наТасс.
По их данным, граждане РФ в течение второй недели июля совершили более 2,3 тыс. визитов в Тбилисский международный аэропорт, что на 75,2% меньше по сравнению с прошлогодними показателями. Кутаисский международный аэропорт во второй половине июля обслужил 129 человек из РФ (спад на 68,2%). Что же касается Батумского международного аэропорта, то в течение второй недели июля туда прибыли 449 граждан из РФ (спад на 88,1%).
Сократилось также и число россиян, прибывших в Грузию через единственный действующий сейчас между странами таможенно-пропускной пункт "Казбеги - Верхний Ларс". В течение второй недели через этот ТПП из России в Грузию прибыли более 24,5 тыс. человек, что на 5,6% меньше по сравнению с аналогичными показателями за 2018 год.