Չինաստանը գերազանցել Է ԱՄՆ-ին Fortune Global 500-ի ցանկում խոշոր ընկերությունների թվով
Չինաստանը (հաշվի առնելով Թայվան կղզին) առաջին անգամ գերազանցել Է ԱՄՆ-ին այն խոշոր ընկերությունների թվով, որոնք մտել են Fortune Global 500-ի ցանկը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 23-ին այդ մասին հաղորդել Է South China Morning Post թերթը:
Վարկանիշում ԱՄՆ-ի ընկերությունների քանակը վերջին տարում 126-ից կրճատվել Է մինչեւ 121: Իսկ Չինիաստանի ցուցանիշն, ընհակառակը, աճել Է 120-ից մինչեւ 129՝ ներառյալ այն տասն ընկերությունները, որոնք բազավորված են Թայվանում:
Ցանկի առաջին հնգյակ են մտել միանգամից երեք հսկաներ ՉԺՀ-ից. Sinopec նավթաքիմիական կորպորացիան, Չինաստանի նավթի-գազի ազգային ընկերությունը (CNPC) եւ Չինաստանի Պետական Էլեկտրացանցային ընկերությունը՝ China State Grid Corporation-ը:
Ամբողջությամբ վերցված, վարկանիշում Չինաստանի ընկեությունների 80 տոկոսը խոշոր պետական կորպորացիաներ են: Ինչ վերաբերում Է Ռուսաստանին, այս տարի Fortune Global 500-ի ցանկ են մտել երկրի չորս ընկերություններ՝ «Գազպրոմը», «Լուկօյլը», «Ռոսնեֆտը» եւ Սբերբանկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай превзошел США по числу крупнейших компаний в списке Fortune Global 500
Китай (с учетом острова Тайвань) впервые превзошел США по числу крупнейших компаний, вошедших в список Fortune Global 500.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник газета South China Morning Post.
Количество американских компаний в рейтинге за последний год сократилось до 121 с 126. А показатель Китая, наоборот, возрос со 120 до 129, включая десять компаний, базирующихся на Тайване.
В первую пятерку списка вошли сразу три гиганта из КНР: нефтехимическая корпорация Sinopec, Китайская национальная нефтегазовая корпорация (CNPC) и Государственная электросетевая компания Китая - China State Grid Corporation. В целом, 80% китайских компаний в рейтинге являются крупными госкорпорациями.
Что касается России, в список Fortune Global 500 в этом году попали четыре отечественные компании: "Газпром", "Лукойл", "Роснефть" и Сбербанк.