Ադրբեջանում հայկական բնակավայրերի անուններով խմիչք են արտադրում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թովուզի (Տավուշին սահմանակից) շրջանում գտնվող կոնյակի և գինում արտադրամասը վերջին տարիներին սկսել է արտադրել ալկոհոլային խմիչքներ` որոնք կրում են հին հայկական քաղաքների անունները` ներկայացնելով դրանք որպես ադրբեջանական. Yerkir.am-ի փոխանցմամբ, այս մասինհաղորդում է rusarminfo.ru կայքը:
Բացի «QARABAG Extra X.O.» անունը կրող խմիչքից, սկսել են արտադրել նաև «ŞUŞA Extra» անունով կոնյակ:
Կոնյակի նկարագրության մեջ նշված է. ««Շուշա» կոնյակը` 25 տարվա հնեցմամբ, պատրաստված է Ղարաբաղի խանության պատվին, որը 1724 թ. Ադրբեջանի տարածքում ամենահզոր խանություններից մեկն էր: «Շուշա» կոնյակը ամենատիտղոսակիր կոնյակներից մեկն է Ադրբեջանում»:
Ադրբեջանում մեկ այլ արտադրող էլ սպիտակ չոր գինի է արտադրում «Իրեվանի բերդ» անունով, որը հաճախ ներկայացվում է մի շարք միջազգային ցուցահանդեսներին:
Ավելի վաղ մոսկովյան օդանավակայաններում արցախյան օղու վաճառքը դժգոհությունների պատճառ էր դարձել Ադրբեջանում:

В честь армянских городов в Азербайджане начали производить коньяк и вино
Товузский завод по производству коньяков и вина в Азербайджане в последние годы производит алкогольные напитки с названиями древних армянских городов, представляя их как азербайджанские.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС: Кроме алкогольного напитка под названием «QARABAG Extra X.O.», завод начал производство коньяка, который носит название «SUSA Extra».
«Коньяк «Шуша» с выдержкой 25 лет был изготовлен в честь ханства Карабах, одного из самых могущественных на территории Азербайджана в 1724-году. Коньяк «Шуша» признан одним из самых титулованных коньяков Азербайджана», — говорится в описании алкогольного напитка на сайте
азербайджанской компании.
Другой производитель из Азербайджана начал выпускать бело сухое вино «İrəvan qalası» (Эриванская крепость), которое Азербайджан часто представляет на различных международных выставках и винных фестивалях.
Ранее РУСАРМИНФО сообщило, что продаваемая в московских аэропортах Карабахская водка вызвала скандал в Баку.