Իրանում հայտարարել են, որ հսկում են ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի բոլոր նավերը Պարսից ծոցի շրջանում
Իրանի իշխանությունները հսկում են ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի բոլոր նավերի տեղաշարժումները Պարսից ծոցի տարածաշրջանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյդ մասին հայտարարել Է Իրանի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, դերծովակալ Հոսեյն Խանզադին Իրանի Երիտասարդ լրագրողների ակումբ գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Այսօր մենք կարող ենք վստահությամբ ասել, որ հետեւողականորեն հսկում ենք թշնամական բոլոր նավատորմների, հատկապես ԱՄՆ-ի (ռազմածովային ուժերի) տեղաշարժումները՝ դրանց շարժվելու սկզբից մինչեւ (Պարսից ծոցի) տարածաշրջան ժամանման պահը,- նշել Է Խանզադին:- Բացի ժամանման ժամանակից, մենք ունենք տեղեկատվություն առաքելությունների 0տիպերի, ինչպես նաեւ այն նավերի մասին, որոնք դրանց մասնակցում են, եւ դրանց կողմից իրականացվող գործուներության մասին»:
Խանզադին հավելել Է, որ Իրանի ռազմածովային ուժերը լուսանկարներով արձանագրում են ամերիկյան ռազմանավերի բոլոր տեղեշարժումները: «Մենք ունենք լուսանկարներ եւ վիթխարի արխիվ, որոնք ցուցադրում են ԱՄՆ-ի եւ կոալիցիայի ուժերի ակտիվությունը»,- եզրափակել Է դերծովակալը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране заявили, что наблюдают за всеми кораблями ВМС США в районе Персидского залива
Иранские власти следят за передвижением всех военных кораблей Военно-морских сил (ВМС) США в регионе Персидского залива.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил командующий ВМС Ирана, контр-адмирал Хосейн Ханзади в интервью иранскому агентству Клуб молодых журналистов.
"Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что последовательно отслеживаем передвижение всех вражеских флотов, особенно [ВМС] США, с начала их движения до момента прибытия в регион [Персидского залива], - указал Ханзади. - Помимо времени прибытия, мы располагаем информацией о типах миссий, а также о кораблях, которые в них участвуют, и осуществляемой ими деятельности".
Ханзади добавил, что иранские ВМС фиксируют на фото все передвижения американских военных кораблей. "Мы располагаем фотографиями и огромным архивом, демонстрирующими активность США и сил коалиции", - заключил контр-адмирал.