Պակիստանում չեն բացառել միջուկային զենքից հրաժարումն ի պատասխան Հնդկաստանի համանման քայլի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 23-ին այդ մասին հայտարարել Է Պակիստանի վարչապետ Իմրան Խանը Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Այո՛, միջուկային պատերազմը տարբերակ չԷ,- ասել Է Խանը՝ պատասխանելով միջուկային զենքից հրաժարվելու՝ Իսլամաբադի պատրաստակամության մասին հարցին՝ ի պատասխան Հնդկաստանի կողմից համանման քայլերի:- Պակիստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ նման բախումը կհանգեցնի մեր ինքնաոչնչացման»:
Խանը նաեւ հիշեցրել Է, որ ինքը դիմել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Հնդկաստանի եւ Պակիստանի միջեւ հարաբերությունների նորմալացմանն աջակցելու, ինչպես նաեւ Քաշմիրի հարցի լուծմանն օգնելու խնդրանքով: «Քաշմիրը միակ պատճառն Է, որի հետեւանքով վերջին 70 տարում մենք չենք կարողացել ապրել որպես քաղաքակիրթ հաեւաններ»,- ընդգծել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Пакистане не исключили отказа от ядерного оружия в ответ на аналогичный шаг Индии
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник заявил премьер-министр Пакистана Имран Хан в интервью телеканалу Fox News.
"Да, ядерная война - это не вариант, - сказал Хан, отвечая на вопрос о готовности Исламабада отказаться от ядерного оружия в ответ на аналогичные действия со стороны Индии. - Подобный конфликт между Пакистаном и Индией приведет к нашему самоуничтожению".
Хан также напомнил, что он обратился к президенту США Дональду Трампу с просьбой посодействовать нормализации отношений между Индией и Пакистаном, а также помочь с решением кашмирского вопроса.
"Кашмир - единственная причина, по которой последние 70 лет мы не могли жить как цивилизованные соседи", - подчеркнул он.