Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մինչև 2050 թ.-ը Հայաստանի և Արցախի զարգացման ռազմավարական նպատակները
Այսօր կայացած հավաքի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մինչև 2050 թվականը Հայաստանի և Արցախի զարգացման ռազմավարական նպատակները։
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մինչև 2050 թ.-ը Հայաստանի և Արցախի զարգացման ռազմավարական  նպատակները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ պատեհ է համարում համազգային քննարկմանը ներկայացնել ռազմավարական նպատակադրումների աշխատանքային տարբերակը և խնդիրները:
«Ըստ այդմ, մինչև 2050 թվականը պետք է կարողանանք լուծել․ Հայաստանի բնակչությունը հասցնել առնվազն 5 միլիոն մարդու, ստեղծել 1 միլիոն 500 հազար աշխատատեղ, լուծելմի շարք խնդիրներ՝ մասնավորապես՝ 2,5 միլիոն մարդու զբաղվածության հարց և վերացնել աղքատությունը, Հայաստանը դարձնել արդյունաբերական երկիր, տասնհինգապատկել Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը, ունենալ 10 միլիարդ դոլար արժեքը գերազանցող առնվազն 5 հայկական տեխնոլոգիական ընկերություն և 10 հազար աշխատող ստարտափ, յոթապատկել միջին աշխատավարձը, բանակի մարտունակության ցուցանիշով զբաղեցնել աշխարհի առաջատար երկրների առնվազն առաջին քսանյակում, ունենալ աշխարհի տասը ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը, ապահովել առողջապահական ծառայությունների 100 տոկոսանոց հասանելիություն և առողջապահության ֆինանսավորումը քսանապատկել, կրթությունը դարձնել ազգային ապրելակերպ, կրթության և գիտության ֆինանսավորումը քսանապատկել, Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել 15 միլիոնի, Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը դարձնել Եվրոպայի և/կամ աշխարհի առաջնության մեդալակիր, նվաճել 25 օլիմպիական ոսկե մեդալ և շախմատի աշխարհի անհատական չեմպիոնը»,- մանրամասնել է Ն. Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ շատերը կհարցնեն, իսկ ինչո՞ւ Արցախի մասին ոչինչ ասված չէ․ «Պատասխանը շատ պարզ, քանի որ Արցախը Հայաստան է և վե՜րջ»։
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -62-:

Никол Пашинян наметил стратегические цели развития Армении и Арцаха до 2050 года
В ходе митинга 5 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян представил стратегические цели развития Армении и Арцаха до 2050 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 августа, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент "Арцахпресс", в своем выступлении Никол Пашинян сказал, что считает целесообразным представить рабочий вариант стратегических целей на общенациональной дискуссии.
«Таким образом, к 2050 году мы должны решить следующие вопросы: увеличить население Армении как минимум до 5 миллионов человек, создать 1 миллион 500 тысяч рабочих мест, решить ряд вопросов, в частности, проблемы занятости 2,5 миллиона человек и искоренить бедность, сделать Армению индустриальной страной, увеличить ВВП Армении в пятнадцать раз, иметь как минимум 5 армянских технологических компаний на сумму более 10 миллиардов долларов и 10 000 стартапов, увеличить среднюю заработную плату в семь раз, войти в двадцатку стран мира по боеспособности армии, быть в числе десяти лучших разведок мира, обеспечить 100%-ю доступность к медицинским услугам и в двадцать раз увеличить финансирование здравоохранения, сделать образование национальным образом жизни, в 20 раз увеличить финансирование образования и науки, увеличить число туристов, посещающих Армению, до 15 миллионов, сделать сборную Армении по футболу медалистом чемпионата Европы и/или мира, выиграть 25 золотых олимпийских медалей и личный чемпионат мира по шахматам», - сказал Н. Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что многие люди могут спросить, почему ничего не сказано об Арцахе? «Ответ очень прост, так как Арцах - это Армения, и точка!»
Уважаемый читатель, вы можете оценить качество статьи от 1 до 5 баллов, отправив СМС на короткий номер 10-55 с указанием соответствующего кода -62-.