Ստեփանակերտում կայացել է Համահայկական 7-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը (Լուսանկարներ)
Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում այսօր` օգոստոսի 6-ին, տեղի է ունեցել Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` հանդիսավոր արարողության մեկնարկին թատերական բեմադրությամբ ներկայացվել է հայոց պատմության ամենավառ էջերը` հեթանոսությունից մինչև քրիստոնեություն, Հայկ նահապետից մինչև Տիգրան Մեծ, Արցախյան ազատագրական պայքարից մինչև Ապրիլյան պատերազմ և մեր օրեր:
Այնուհետև մեկնարկել է պատվիրակությունների շքերթը, որի կազմում էին 35 երկրների 161 քաղաքների ավելի քան 5244 մարզիկներ:
Հաջորդիվ ՊԲ պատվո շքախմբի ուղեկցությամբ մարզադաշտ են բերվել Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների պետական դրոշները:
Միջոցառմանը Համահայկական խաղերի դրոշը մարզադաշտ են բերել օլիմպիական չեմպիոն Իսրայել Միլիտոսյանը, սամբիստ Արևիկ Կարապետյանը, ծանրորդ Տիգրան Մարտիրոսյանը, շախմատիստ Գաբրիել Սարգսյանը, ըմբիշ Արամ Մարգարյանը և սամբիստ Մավրիկ Նասիբյանը:
Հանդիսավոր արարողությանը վառվել են եռամիասնության երեք ջահերը: Արցախի Տիգրանակերտից բերված ջահը վառելու պատիվը տրվել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին, Մուսա լեռից և Արևմտյան Հայաստանից բերված ջահը` Համահայկական խաղերի հիմնադիրներից Ալբերտ Բոյաջյանին, իսկ Խոր վիրապից բերված ջահը` Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Հրաչյա Պետիկյանին:
Մարզիկների անունից երդվել են Փարիզի բասկետբոլի թիմից Նաիրի Մանուկյանը, իսկ մրցավարների անունից` Սուրեն Պրազյանը:
Համահայկական խաղերի կազմակերպման գործում ծանրակշիռ ներդրում ունենալու համար Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի «Պատվո նշան» շքանշանով պարգևատրվել են Համահայկական խաղերի հիմնադիրներից Ալբերտ Բոյաջյանը, ՀՀ Ազգային Անվտանգության ծառայության տնօրեն, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Վանեցյանը և շվեյցարահայ հայտնի գործարար Վարդան Սըրմաքեշը:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի բացումն ազդարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա նշել է, որ այսօր մեր հայրենիքում տոն է, քանի որ մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ՝ Եվրոպայից, Ասիայից, Ավստրալիայից, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներից մեկտեղվել են հայության արժանապատվության միջնաբերդ Արցախում, և մենք վայելում ենք միասին լինելու, իրար հետ լինելու երջանկությունը։
«Մենք հավաքվել ենք Արցախում՝ վայելելու, զգալու մեր միասնության ուժը, հասկանալու, որ մենք անպարտելի ենք, երբ միասնական ենք։ Մենք հավաքվել ենք արձանագրելու, որ ունենք պատմություն, որ ունենք ինքնություն, որ ունենք պետականություն և ունենք կամք՝ մեր ժողովրդի հազարամյա հաղթական երթը նոր հազարամյակներով շարունակելու։
Այսօր մենք հավաքվել ենք հզոր և անկոտրում մեր կամքը, մեր հաղթանակի կամքը, մեր ապրելու, ստեղծագործելու, մեր պետականությունը զարգացնելու կամքը բարձրաձայնելու։ Այսօր Համահայկական յոթերորդ խաղերի հազարավոր ներկայացուցիչներ դաստիարակելու, հզորացնելու և զարգացնելու են մեր ժողովրդի հաղթելու կամքը և հմտությունը»,- նշել է Ն. Փաշինյանը:
Իր խոսքում ԱՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը նշել է, որ օրը հիշարժան է, քանի որ Համահայկական ամառային խաղերն առաջին անգամ են անցկացվում մեր հանրապետությունում:
«Համահայկական խաղերն իրենց բնույթով կարելի է համարել մեր սպորտային անցյալը, ներկան ու ապագան իրար կապող կարեւոր մի օղակ: Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերն Արցախում անցկացնելու որոշումը կայացվել է 2016 թ.-ին, Ապրիլյան պատերազմից հետո, ինչն ինքնին խորհրդանշական է: Սա յուրովի մի պատասխան է ագրեսիային և բռնությանը:
Սպորտը, մարմնավորելով ուժ, կամք, կազմակերպվածություն ու միասնականություն, միաժամանակ հանդիսանում է ատելության ու թշնամանքի հակապատկերը: Այն չի ճանաչում սահմաններ եւ խոչընդոտներ, միավորում է տարբեր ազգերի ու երկրների: Մեր պարագայում դա եւս մեկ խթան է՝ ուղղված Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդմանը»,- ավելացրել է ԱՀ Նախագահը:
Բ. Սահակյանը նշել է, որ անկախ արդյունքներից՝ այս խաղերում չեն լինելու պարտվողներ: Հաղթելու է մեր ողջ ժողովուրդը, հաղթելու են մեր միասնականությունը, մեր կամքն ու վճռականությունը:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն էլ ասել է, որ ուղիղ 20 տարի առաջ մեկնարկեցին Համահայկական խաղերը: «Որևէ մեկը չէր կարող պատկերացնել, որ Համահայկական խաղերն անցկացնելու գաղափարը տարեցտարի ամրացնելու է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության հիմքերը:
Քչերն էին հավատում, որ գաղափարը բոլորի համար դառնալու է պատգամ, որպեսզի բոլորս ձևավորենք համահայկական մտածողություն և այն դարձնենք մեր գործելաոճի առանցքը: Համահայկական խաղերի գաղափարը շատ խորն է, տարողունակ ու վարակիչ: Համահայկական խաղերի գաղափարը ստանում է հետաքրքիր դրսևորումներ, իսկ «Միասնություն սպորտով» կարգախոսը դառնում է մեր հայրենակիցների տունդարձի նշանաբանը»,- ավելացրել է Ի. Զաքարյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր ամեն ժամ աշխատել են կազմկոմիտեի հետ, և այսօր արդյունքը տեսանելի է դարձել խաղերի բացման փայլուն միջոցառման ժամանակ:
Տոնական միջոցառումը զուգակցվել է համերգային ծրագրով: Բացման հանդիսավոր արարողությունն ուղեկցվել է շքեղ հրավառությամբ:
Միջոցառմանը ներկա էին ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պետական այրեր, հյուրեր արտերկրից և այլք:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -57-:

В Степанакерте состоялось открытие 7-х Панармянских игр
Торжественная церемония открытия 7-х летних Панармянских игр состоялась на Степанакертском республиканском стадионе имени Степана Шаумяна.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 августа, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента "Арцахпресс", на торжественной церемонии открытия были представлены самые яркие страницы армянской истории, со времен язычества до христианства, от наапета Айка до Тиграна Великого, от Арцахской освободительной борьбы до апрельской войны и наших дней.
Затем начался парад делегаций, в составе которого были более 5244 спортсменов из 161 города 35 стран.
После чего, почетный отряд Армии обороны внес на стадион государственные флаги Арцаха и Армении.
Олимпийский чемпион Исраел Милитосян, самбистка Аревик Карапетян, тяжелоатлет Тигран Мартиросян, шахматист Габриел Саргсян, борец Арам Маргарян и самбист Маврик Насибян внесли на стадион флаг Панармянских игр.
На торжественной церемонии зажгли три факела триединства. Честь зажечь факел, привезенный из Тигранакерта, Арцах, была предоставлена предводителю Арцахской епархии ААЦ архиепископу Паргеву Мартиросяну, факел, привезенный из Муса-дага и Западной Армении – одному из основателей Панармянских игр Альберту Бояджяну, а факел, доставленный из Хор Вирапа зажег чемпион Олимпийских игр Грачья Петросян.
Наири Манукян из парижской баскетбольной команды принесла присягу от имени спортсменов, а Сурен Празян - от имени судей.
За существенный вклад в организацию Панармянских игр "Знаком Почета" Всемирного комитета Панармянских игр были награждены один из основателей Панармянских игр Альберт Бояджян, директор Службы национальной безопасности РА, президент Федерации футбола Армении Артур Ванецян и известный швейцарский бизнесмен армянского происхождения Вардан Срмакеш.
Об открытии 7-х летних Панармянских игр объявил премьер-министр РА Никол Пашинян. Он отметил, что сегодня на нашей родине праздник, так как тысячи детей нашего народа - из Европы, Азии, Австралии, Северной и Южной Америки – собрались в Арцахе, и мы счастливы находиться вместе.
«Мы собрались в Арцахе, чтобы насладиться, почувствовать силу нашего единства, понять, что мы непобедимы, когда мы едины. Мы собрались вместе, чтобы показать, что у нас есть история, идентичность, государственность, и что у нас есть желание продолжить тысячелетний марш победы нашего народа.
Мы собрались здесь, чтобы выразить нашу сильную и непоколебимую волю, волю нашей победы, волю жить, творить, развивать нашу государственность. Сегодня тысячи представителей 7-х Панармянских игр будут воспитывать, укреплять и развивать волю и умение нашего народа побеждать», - сказал Н. Пашинян.
В своем выступлении президент Бако Саакян отметил, что этот день является памятным, так как летние Панармянские игры впервые проводятся в нашей республике.
«Панармянские игры по своей природе являются важной связью между нашим спортивным прошлым, настоящим и будущим. Решение о проведении 7-х летних Панармянских игр в Арцахе было принято в 2016 году, после апрельской войны, что само по себе символично. Это своего рода ответ на агрессию и насилие.
Спорт, воплощенный в силе, воле, организации и единстве, является одновременно антитезой ненависти и враждебности. Он не признает границ и препятствий, объединяет разные народы и страны. В нашем случае это еще один стимул для дальнейшего укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора», - добавил президент Арцаха.
Председатель Всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян сказал, что Панармянские игры начались 20 лет назад. «Никто не мог предположить, что идея проведения Панармянских игр будет год за годом укреплять основы триединства Армения-Арцах-Диаспора.
Мало кто верил, что эта идея станет посланием для всех, чтобы сформировать всеармянское мышление и сделать его центром нашей деятельности. Идея Панармянских игр получает интересные проявления, а лозунг «Единство в спорте» становится девизом возвращения наших соотечественников», - отметил И. Закарян.
Мероприятие сопровождалось концертной программой. Торжественная церемония открытия завершилась великолепным фейерверком.
В мероприятии приняли участие второй президент НКР Аркадий Гукасян, председатель Национального собрания Республики Армения Арарат Мирзоян, заместитель премьер-министра РА Тигран Авинян, председатель Национального собрания Респубики Арцах Ашот Гулян, государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян, государственные деятели, гости из-за рубежа и другие.
Уважаемый читатель, вы можете оценить качество статьи от 1 до 5 баллов, отправив СМС на короткий номер 10-55, указав соответствующий код: -57-.