ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության 2019թ․ օգոստոսի 6-ի հայտարարությանը:
«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության 2019թ․ օգոստոսի 6-ի  հայտարարությունն ակնհայտ ցուցադրում է քաղաքավարության և պարկեշտության հիմնական կանոններին  հավատարիմ մնալու, պետությունների միջև քաղաքակիրթ վարվելակերպի նորմերը, հատկապես երբ դրանք վերաբերում են հակամարտությունների լուծման խիստ բարդ և զգայուն գործընթացում ամենաբարձր մակարդակով ներգրավված կողմերին, պահպանելու Ադրբեջանի անկարողությունը։ Հայտարարության մեջ առկա անձնական բնույթի հարձակումները դատապարտելի են և վկայում են Ադրբեջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ առկա անհանդուրժողականության և ատելության մշակույթի մասին, որն ուղղորդվում և խրախուսվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից:
Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնք հետևողականորեն մերժում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և վերջիններիս կողմից ընտրված իշխանությունների հետ որևէ ուղղակի ներգրավվածության հնարավորությունը, որոնք էթնիկ զտումներ և այլ զանգվածային վայրագություններ են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղում 1990-ականներին և 2016թ․ ապրիլին, ովքեր հետևողականորեն որդեգրել են ատելության քաղաքականություն, այդ թվում հայերին սպանած մարդասպանների հրապարակային հերոսացման միջոցով, անմիջական պատասխանատվություն են կրում Արցախի ժողովրդի անվտանգության և գոյության համար վտանգներ ստեղծելու համար։
Հայաստանի Հանրապետությունը մնում է Արցախի ժողովրդի միակ երաշխավորը՝ նրա անվտանգության, ազատության,  մարդու անօտարելի իրավունքների՝ ներառյալ զարգացման և ինքնորոշման իրավունքի ապահովման գործում։ Հայաստանն ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանի իշխանություններն անկարող են ընկալել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019թ. օգոստոսի 5-ին ունեցած ելույթի համատեքստը և բովանդակությունը, որն անդրադարձել է  Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի միասնականության, համերաշխության, զարգացման և բարգավաճման համահայկական օրակարգի առաջմղմանը։
Ավելին, ՀՀ վարչապետը բազմիցս հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման որևէ կենսունակ տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Ադրբեջանի իշխանությունները, սակայն, հետևողականորեն չեն կարողացել փոխադարձել իրենց պատրաստակամությունը և կարողությունը՝ հասնելու բոլոր կողմերի համար ընդունելի կարգավորման: Ադրբեջանը շարունակում է հավատարիմ մնալ իր առավելապաշտական պահանջներին, որոնք ուղեկցվում են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով, շարունակաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը, անտեսում է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ամրապնդման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերը և մերժում բոլոր կողմերի համար ընդունելի ցանկացած լուծում: Նման մոտեցումները հետևողականորեն արտացոլվում են Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարություններում:
Խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, ինչը հստակորեն արտացոլված է ՀՀ վարչապետի վերոնշյալ ելույթում: Հայաստանը հաստատակամ է հասնելու հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ մերժելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի ցանկացած կիրառում, ինչպես հաստատակամ է պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

The Armenian Ministry of Foreign Affairs has responded to a statement made by the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs.
Armenian foreign ministry responds to Azerbaijan’s latest statement
STEPANAKERT, AUGUST 7,  ARTSAKHPRESSThe full text of the statement of the Armenian MFA is presented below.
“The statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan of 6 August 2019 is a stark demonstration of failure to adhere to basic rules of civility and decency, incapacity to sustain civilized norms of conduct between nations, especially amongst parties engaged at the highest level in highly complex and sensitive process of conflict resolution. Personal attacks, contained in the statement are deplorable and attest to the culture of intolerance and hatred towards the Armenian people, prevalent in Azerbaijan, spearheaded and encouraged by their authorities.
The authorities of Azerbaijan, who have been consistently rejecting any possibility of a direct engagement with the people of Nagorno-Karabakh and their elected authorities, who perpetrated ethnic cleansing and other mass atrocities against the people of Nagorno-Karabakh in the 1990s and in April 2016, who have been consistently conducting policies of hatred, including by way of public glorification of murderers of Armenians, bear direct and immediate responsibility for creating existential security risks for the people of Nagorno-Karabakh.
The Republic of Armenia remains the only guarantor for the people of Nagorno-Karabakh in ensuring their security, their freedom and inalienable human rights, including the right to development and the right to self-determination. Armenia regrets the incapacity of the authorities of Azerbaijan to understand the context and the content of the speech of H.E. Nikol Pashinyan, Prime Minister of the Republic of Armenia, of 5 August 2019, which addresses the pan-Armenian agenda of advancing unity, solidarity, development and prosperity for Armenia, Artsakh and Diaspora.
Furthermore, the Prime Minister of Armenia has repeatedly stated that any viable option for the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict should be acceptable to the peoples of Artsakh, Armenia and Azerbaijan. The authorities of Azerbaijan, however, have been consistently failing to reciprocate willingness and capacity for a solution acceptable to all parties. Azerbaijan continues to adhere to its maximalist demands, accompanied with the threat or use of force, consistently violates the ceasefire regime, defies the calls of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to consolidate an atmosphere conducive to peace and reject any solution acceptable to all parties. Such positions are consistently reflected in statements of the leadership of Azerbaijan.
The position of Armenia with regard to the peaceful settlement remains unchanged, which is clearly reflected in the above-mentioned address of the Prime Minister of the Republic of Armenia. Armenia is resolute in achieving a strictly peaceful resolution of the conflict, rejecting any threat or use of force and defending the security of the people of both the Republic of Armenia and Nagorno-Karabakh.”