Մակրոնը Ռոհանիին չի հրավիրել Յոթի խմբի գագաթնաժողովին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը իր իրանցի գործընկեր Հասան Ռոհանիին չի հրավիրել որպես պատվավոր հյուր մասնակցելու Բիարիցում (օգոստոսի 24-26-ը) անցկացվող Յոթի խմբի գագաթնաժողովին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Չորեքշաբթի News.am-ին այս մասին հայտնել են Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմից՝ հերքելով նախկինում տարածված տեղեկությունը:
«Ոչ, նա չի հրավիրել: Առայժմ կարող ենք այսքանն ասել»,- նշել է գործակալության զրուցակիցը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ներկայումս վաղ է խոսել Իրանի հետ INSTEX վճարումների մեխանիզմում ներդրումների գումարի մասին: «Հիմա գլխավորը Իրանի կողմից միջուկային գործարքով պարտավորությունների կատարման ապահովումն է»,- նշել են աշխատակազմից:
Ավելի վաղ լիբանանյան Al Mayadeen հեռուստաալիքը, վկայակոչելով իրանական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Մակրոնը Ռոհանիի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ նրան նախագիծ է առաջրկել INSTEX մեխանիզմում 15 մլրդ դոլարի ներդրումի մասին: Հեռուստաալիքը նաեւ հայտնել էր, որ ֆրանսիացի առաջնորդը իր գործընկերոջը հրավիրել է որպես պատվավոր հյուր այցելել Յոթի խմբի գագաթնաժողով:

Макрон не приглашал Роухани на саммит Группы семи
Президент Франции Эмманюэль Макрон не приглашал своего иранского коллегу Хасана Роухани принять участие в саммите Группы семи в Биаррице (24 по 26 августа) в качестве почетного гостя.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 августа, АРЦАХПРЕСС: Об этом ТАСС   в среду сообщили в администрации французского президента, опровергнув распространенную ранее информацию.
«Нет, он не приглашал. Пока это все, что мы можем сказать», - отметил собеседник агентства. Он также подчеркнул, что в настоящий момент рано говорить о суммах инвестиций в механизм для расчетов с Ираном INSTEX. «Главное сейчас обеспечить выполнение Ираном своих обязательств по ядерной сделке», - указали в администрации.
Ранее ливанский телеканал Al Mayadeen со ссылкой на иранские источники сообщил, что Макрон в ходе телефонного разговора с Роухани предложил ему проект по вложению в механизм INSTEX $15 млрд. Также телеканал сообщил, что французский лидер пригласил своего коллегу посетить в качестве почетного гостя саммит стран Группы семи.