Պատրիարքական ընտրությունների նախաձեռնող մարմինը հանդիպել է Թուրքիայի ՆԳ նախարարին
Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունների համակարգմամբ զբաղվող նախաձեռնող մարմնի ատենապետ Խոսրով Քյոլեդավիթօղլուն և փոխատենապետ Սարգիս Չավուշյանը հանդիպել են Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի, փոխնախարարի և նախարարության այլ պաշտոնյաների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթը:
Հաղորդվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պատրիարքական ընտրությունների գործընթացի և կանոնադրության հետ կապված որոշ հարցեր:
Խոսրով Քյոլեդավիթօղլուն նշել է, որ հանդիպումն անցել է դրական մթնոլորտում:
2019 թ. մարտի 8-ին պատրիարք Մութաֆյանի մահից հետո սկսվել է մի գործընթաց, որը պետք է ավարտվի նոր պատրիարքի ընտրություններով: Հուլիսի 4-ին Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարքի տեղապահ է ընտրվել Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը: Իսկ հուլիսի 17-ին պատրիարքարանում տեղի ունեցած նիստի ժամանակ կազմավորվել է Նախաձեռնող մարմինը, որը համակարգելու է պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպման գործընթացը: Նախաձեռնող մարմինը պատրիարքական ընտրությունները դեկտեմբերի 11-ին անցկացնելու համար դիմել էր Ստամբուլի նահանգապետարան:

Инициативный орган по выборам патриарха встретился с министром внутренних дел Турции
Председатель инициативного органа по координации выборов армянского патриарха Константинополя Хосров Келедавитоглу и вице-председатель Саркис Чавушоглу встретились с министром внутренних дел Турции Сулейманом Сойлу, замминистра и другими должностными лицами министерства.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 августа, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом сообщает армянская газета Стамбула “Акос”.
Сообщается, что в ходе встречи были обсуждены некоторые вопросы, связанные с процессом выборов и Уставом.
Хосров Келедавитоглу отметил, что встреча прошла в позитивной обстановке.
В 2019 году 8 марта после смерти патриарха Мутафяна начался процесс, который должен завершиться выборами нового патриарха. 4-го июля местоблюстителем армянского патриарха Константинополя избран епископ Саак Машалян. А 17 июля, во время заседания в патриархии был сформирован инициативный орган, который будет координировать процесс организации выборов патриарха.