ՀՀ-ն ու Ուրուգվայը քննարկում են առողջապահության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու հարցը
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը օգոստոսի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Էդուարդո Ռեզենբրոքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպես տեղեկացրեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, կողմերը քննարկել են առողջապահության ոլորտում առկա համագործակցության ուղղությունները, ապագա անելիքները: 2002 թվականին ստորագրված համագործակցության հուշագրի շրջանակում մի շարք խնդիրներից մեկն էլ ծխախոտի վերահսկումն է:
Լենա Նանուշյանը նշել է, որ ուսումնասիրվել է ծխախոտի դեմ պայքարում Ուրուգվայի փորձը, որից ելնելով մեր երկրում մշակվում է նոր քաղաքականություն: Հաշվի առնելով այս ոլորտում Ուրուգվայի արդյունքը` փոխնախարարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում ևս այն իրականություն կդառնա և կունենա դրական ազդեցություն:
Էդուարդո Ռեզենբրոքը փաստել է, որ Ուրուգվայի նախագահը մասնագիտությամբ լինելով ուռուցքաբան, շատ ճիշտ գնահատել է քաղցկեղի հիվանդացության ռիսկի գործոնները: Քաղաքական կամք դրսևորելով` իրականացրել է ծխախոտի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցառումներ` ուղղված բնակչության առողջության պահպանմանը:
Նա նաև նշել է, որ 2002 թվականին ստորագրված հուշագիրն ամբողջովին կյանքի չի կոչվել և այսուհետև ակտիվորեն պետք է համատեղ աշխատել` հատկապես ծխախոտի հսկողությունն ապահովելու համար:
«Մենք ականատես լինելով քաղցկեղի հիվանդացության դեպքերի աճին, կարևորելով բնակչության առողջության պահպանումը` ուզում ենք օգտագործել այլ երկրների փորձը, որպես օրինակ, որ մենք նույնպես կարող ենք փոփոխություններ իրականացնել, որոնք ազդեցություն կթողնեն երկրի վրա», - ասել է նախարարի տեղակալը:
Կողմերը ցանկություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը նաև այլ հարցերի շուրջ, ինչպես օրինակ` հաստ աղիքի քաղցկեղի սկրինինգները և կանխարգելումը, նորածինների մահացության մակարդակի նվազեցումը և այլն:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -14-:

Deputy Minister of Healthcare Lena Nanushyan held a meeting on August 13 with Uruguay’s Consul General in Armenia Eduardo Rosenbrock.
Armenia, Uruguay discuss enhancing healthcare cooperation
STEPANAKERT, AUGUST 13,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESSNanushyan and Rosenbrock discussed the existing directions of cooperation in the healthcare sector and future actions, according to a news release issued by the healthcare ministry.
One of the issues mentioned in the memorandum of cooperation signed between the countries in 2002 is tobacco control.
Nanushyan said that Armenia has studied Uruguay’s experience in combating smoking and based on this Armenia is developing a new policy. Given Uruguay’s result in this sector Nanushyan expressed hope that it will be a success in Armenia also.
Rosenbrock noted that the President of Uruguay, being an oncologist by profession, very accurately assessed the risk factors of cancer, and by displaying political will implemented productive anti-tobacco actions aimed at preservation of the population’s health.
The Consul General noted that the 2002 memorandum hasn’t yet been completely realized and that joint work is necessary especially for controlling tobacco.
“Witnessing the growing cancer rates, and attaching importance to preserving the population’s health, we want to use the experience of other countries, as an example, that we too can make changes which will impact the country,” Nanushyan said.
The sides also expressed willingness to enhance cooperation in other issues also, for example colon cancer screening and prevention etc.