Պատրուշեւը շեշտել է տեղեկատվական անվտանգության թեմայով Հայաստանի հետ փոխգործակցության կարեւորությունը
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը կարեւորում է միջազգային տեղեկատվական անվտանգության հարցերում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի սերտ փոխգործակցությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Երեւանում Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ Պատրուշեւի հանդիպման արդյունքներով ՌԴ ԱԽ աշխատակազմի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
Երեւանում տեղի ունեցած անվտանգության հարցերով ռուս-հայկական խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են միջազգային կազմակերպություններում 2 երկրների ազգային անվտանգության շահերի շրջանակում 2 երկրների փոխգործակցության հարցերը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում համագործակցության թեման, նշված է հաղորդագրության մեջ:
«Նիկոլայ Պատրուշեւը շեշտել է միջազգային տեղեկատվական անվտանգության հարցերում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի սերտ փոխգործակցության կարեւորությունը՝ ինչպես երկկողմ հիմքով, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում: Նշվել է, որ այս խնդիրները կարեւոր են 2 պետությունների կայուն զարգացման համար, ինչպես նաեւ ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ արդյունավետ պայքարի համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 12-ից երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Պատրուշեւը եւ Գրիգորյանը ընդհանուր առմամբ քննարկել են 2 երկրների փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ՝ ԱԽ աշխատակազմերի, իրավապահ մարմինների, ռազմական գերատեսչությունների եւ հատուկ ծառայությունների գծով: Կողմերը նաեւ կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության վիճակի մասին եւ անդրադարձել են առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունների թեմային:
Դրանից բացի, կողմերը խոսել են նաեւ ռուս-հայկական համագործակցության մասին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում՝ Եվրասիական տնտեսական միության, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի եւ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի:
«Անցկացված խորհրդակցությունները հաստատել են փոխըմբռնման բարձր մակարդակը եւ ազգային անվտանգության հարցերի լուծմանը ռուսական ու հայկական կողմերի մոտեցումների նմանությունը»,- եզրափակել են մամուլի ծառայությունում:

Patrushev highlights importance of interaction with Armenia on information security issue
Russian Secretary of the Security Council Nikolai Patrushev considers important the close cooperation between Russia and Armenia on issues of international information security, Russian Security Council’s press service reported following the meeting of Patrushev in Yerevan with the secretary of the Armenian Security Council Armen Grigoryan, news.am reports.
STEPANAKERT, AUGUST 13,  ARTSAKHPRESSThe Russian-Armenian security consultations held in Yerevan addressed issues of interaction between the two countries in international organizations in the interests of national security of the two countries, as well as topics of cooperation with the field of information security, TASS reported referring to the statement.
According to the statement, Nikolai Patrushev highlighted the importance of close cooperation between Russia and Armenia on issues of international information security both on a bilateral basis and within the framework of international organizations.
Patrushev, who has been in Armenia on a two-day visit since August 12, and Grigoryan discussed a wide range of issues of interaction between the two countries through the apparatus of the Security Councils, law enforcement agencies, military departments and special services. The sides also exchanged views on the state of regional security and touched upon the subject of trade and economic relations.
The sides spoke about Russian-Armenian cooperation within the international organizations - the Eurasian Economic Union, the CIS, the Collective Security Treaty Organization and the UN General Assembly.
The past consultations confirmed a high level of mutual understanding and the similarity of approaches of the Russian and Armenian sides to resolving national security issues, the press service concluded.