Պատրուշեւը շեշտել է տեղեկատվական անվտանգության թեմայով Հայաստանի հետ փոխգործակցության կարեւորությունը
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը կարեւորում է միջազգային տեղեկատվական անվտանգության հարցերում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի սերտ փոխգործակցությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Երեւանում Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ Պատրուշեւի հանդիպման արդյունքներով ՌԴ ԱԽ աշխատակազմի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
Երեւանում տեղի ունեցած անվտանգության հարցերով ռուս-հայկական խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են միջազգային կազմակերպություններում 2 երկրների ազգային անվտանգության շահերի շրջանակում 2 երկրների փոխգործակցության հարցերը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում համագործակցության թեման, նշված է հաղորդագրության մեջ:
«Նիկոլայ Պատրուշեւը շեշտել է միջազգային տեղեկատվական անվտանգության հարցերում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի սերտ փոխգործակցության կարեւորությունը՝ ինչպես երկկողմ հիմքով, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում: Նշվել է, որ այս խնդիրները կարեւոր են 2 պետությունների կայուն զարգացման համար, ինչպես նաեւ ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ արդյունավետ պայքարի համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Օգոստոսի 12-ից երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Պատրուշեւը եւ Գրիգորյանը ընդհանուր առմամբ քննարկել են 2 երկրների փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ՝ ԱԽ աշխատակազմերի, իրավապահ մարմինների, ռազմական գերատեսչությունների եւ հատուկ ծառայությունների գծով: Կողմերը նաեւ կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության վիճակի մասին եւ անդրադարձել են առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունների թեմային:
Դրանից բացի, կողմերը խոսել են նաեւ ռուս-հայկական համագործակցության մասին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում՝ Եվրասիական տնտեսական միության, ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի եւ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի:
«Անցկացված խորհրդակցությունները հաստատել են փոխըմբռնման բարձր մակարդակը եւ ազգային անվտանգության հարցերի լուծմանը ռուսական ու հայկական կողմերի մոտեցումների նմանությունը»,- եզրափակել են մամուլի ծառայությունում:

Патрушев подчеркнул важность взаимодействия с Арменией по теме информационной безопасности
Секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев считает важным тесное взаимодействие России и Армении по вопросам международной информационной безопасности
СТЕПАНАКЕРТ, 13 августа, АРЦАХПРЕСС: Об этом говорится в сообщении пресс-службы аппарата Совбеза РФ по итогам встречи Патрушева в Ереване с секретарем армянского Совета безопасности Арменом Григоряном, передает ТАСС
На состоявшихся в Ереване российско-армянских консультациях по вопросам безопасности были рассмотрены вопросы взаимодействия двух стран в международных организациях в интересах национальной безопасности двух стран, а также тематика сотрудничества с области информационной безопасности, говорится в сообщении.
«Николай Патрушев подчеркнул важность тесного взаимодействия России с Арменией по вопросам международной информационной безопасности как на двусторонней основе, так и в рамках международных организаций. Отмечено, что эта проблематика важна для стабильного развития двух государств, а также для эффективной борьбы с терроризмом и экстремизмом», - говорится в сообщении.
В целом, Патрушев, находящийся в Армении с двухдневным визитом с 12 августа, и Григорян обсудили широкий круг вопросов взаимодействия двух стран по линии аппаратов Советов безопасности, правоохранительных органов, военных ведомств и спецслужб. Стороны также обменялись мнениями о состоянии региональной безопасности и затронули тематику торгово-экономических отношений.
Кроме того, речь шла и о российско-армянском сотрудничестве в рамках международных организаций - Евразийского экономического союза, СНГ, Организации Договора о коллективной безопасности и Генассамблеи ООН.
«Прошедшие консультации подтвердили высокий уровень взаимопонимания и сходство подходов российской и армянской сторон к решению вопросов национальной безопасности», - заключили в пресс-службе.