Թեհրանը կոչ Է արել Հնդկաստանին կարգավորել Քաշմիրի իրադրությունը
Թեհրանն անհանգստություն Է հայտնում Քաշմիրի տարբեր շրջաններում ստեղծված ներկայիս իրադրության կապակցությամբ եւ Հնդկաստանի իշխանություններին կոչ Է անում՝ միջոցներ ձեռնարկել դրա նորմալացման համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին օգոստոսի 13-ին հայտարարել Է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին:
«Մենք կոչ ենք անում հնդկական իշխանություններին՝ հնարավորինս արագ միջոցներ ձեռնարկել իրադրության նորմալացման համար, որպեսզի մարդիկ կարողանան առօրյա կյանքին վերադառնալ եւ ամբողջությամբ օգտվել իրենց բնական իրավունքներից»,- Մուսավիի խոսքը մեջբերում Է ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը: Իրանի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչն «ուշադրություն Է դարձրել Քաշմիրի տարբեր շրջաններում ընթացիկ իրադրության վերաբերյալ հայտնված նորություններին»: Նրա խոսքով՝ «հաղորդագրություններից հետեւում Է, որ տարածաշրջանում դիտվում են անվտանգության հետ կապված խնդիրներ, որոնք ազդում են սովորական քաղաքացիների կյանքի վրա»: «Դա անհանգստություն Է առաջացնում»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -51-:

В Тегеране обеспокоены происходящим в Кашмире и призывают Индию нормализовать ситуацию
Тегеран выражает обеспокоенность текущей ситуацией в различных районах Кашмира и призывает власти Индии принять меры по ее нормализации.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 августа, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом во вторник заявил официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Аббас Мусави.
"Мы призываем индийские власти как можно скорее принять меры по нормализации ситуации, чтобы люди могли вернуться к обычной жизни и в полной мере воспользоваться своими естественными правами", - приводит пресс-служба МИД слова Мусави. Представитель МИД Ирана "обратил внимание на появляющиеся новости о текущем положении дел в различных районах Кашмира".
По его словам, "из сообщений следует, что в регионе наблюдаются проблемы с безопасностью, которые влияют на жизнь обычных граждан". "Это вызывает беспокойство", - добавил он.