ՆԱՏՕ-ում մեկնաբանել են Սերգեյ Շոյգուի ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպը
ՆԱՏՕ-ի կործանիչները երեքշաբթի մոտեցել են Բալթիկ ծովի վերևում թռչող օդանավին, որում գտնվել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, որպեսզի պարզեն, թե ինչ ինքնաթիռ է դա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Tert.am-ի փոխանցմամբ,  մեջբերելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մամլո հաղորդագրությունը:
«ՆԱՏՕ-ի «օդային ոստիկանության» առաքելության ինքնաթիռները օդ են բարձրացել, որպեսզի պարզեն, թե ինչ ինքնաթիռ է դա, որը մոտ էր թռչում դաշինքի օդային տարածքին: Հենց նույնականացումն ավարտվել է, ինքնաթիռը վերադարձել է բազա: ՆԱՏՕ-ն տեղեկություն չի ունեցել, թե ով է եղել ռուսական օդանավում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական Սու-27 կործանիչները, որոնք ուղեկցելիս են եղել ռուս նախարարի օդանավը, թույլ չեն տվել ՆԱՏՕ-ի F-18 կործանիչին մոտենալ Շոյգուի ինքնաթիռին:

НАТО прокомментировала инцидент с самолётом Шойгу
Пресс-служба НАТО сообщила, что Альянс не знал, кто находится на борту самолёта, в котором летел министр обороны РФ Сергей Шойгу. Речь идёт об инциденте над Балтикой.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 августа, АРЦАХПРЕСС: Заявление НАТО передаёт ТАСС.
Ранее News.ru писал, что оттеснение истребителя НАТО от самолёта с главой Минобороны РФ Сергеем Шойгу попало на видео. Уникальные кадры опубликовал ТК «Звезда».
«Самолет из миссии «воздушной полиции» НАТО на Балтике поднимался в воздух, чтобы идентифицировать самолет, который летел близко к воздушному пространству альянса», - пояснили в пресс-службе организации. Они добавили, что лайнер вернулся обратно после того, как произошла идентификация.
Ранее сообщалось, что истребитель НАТО F-18 пытался приблизиться к самолету, на котором летел министр обороны РФ Сергей Шойгу. Российские Су-27 оттеснили его.
В Калининграде Шойгу участвовал в церемонии закладки камня под строительство филиала Нахимовского военно-морского училища. Также он посетил конкурс Армейских международных игр «Морской десант» на полигоне Хмелевка.