Ուկրաինան կարող Է հավակնել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն. Վաշինգտտոն
ԱՄՆ-ը գտնում Է, որ Ուկրաինան կարող Է հավակնել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն, եւ Վաշինգտոնը պաշտպանելու Է այդ ուղեգիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ուիլյամ Թեյլորը հայտարարել Է օգոստոսի 15-ին «Եվրոպական ճշմարտություն»-ում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ինչ վերաբերում Է մեր կողմից աջակցությանը, ապա իմ պատասխանը հստակ Է: Առկա Է Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը, որը պաշտպանում եմ ե՛ւ ես, ե՛ւ Սպիտակ տունը, ե՛ւ պաշտպանության նախարարությունը. ԱՄՆ-ը գտնում Է, որ Ուկրաինան կարող Է հավակնել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն, եւ մենք ուրախությամբ կողջունենք անդամակցության վերաբերյալ Ուկրաինայի հայտը»,-ասել Է դեսպանության ղեկավարը: Նա նաեւ հավաստիացրել Է, որ «մինչ Ուկրաինան պատրաստվում Է այդ քայլին», ԱՄՆ-ը ձգտում Է օգնել նրան փոխելու, բարեփոխելու եւ ուժեղացնելու զինված ուժերը:
«Չկա ավելի լավ բան, քան շարունակել այն, ինչը դուք (Ուկրաինան) անում եք այժմ: Ես խոսում եմ ռազմական բարեփոխման մասին, համատեղ զորավարժությունների, սպառազինությունների նատօյական չափանիշներին անցնելու մասին»,-ընդգծել Է Թեյլորը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США считают, что Украина может претендовать на членство в НАТО
США считают, что Украина может претендовать на членство в НАТО, и Вашингтон будет поддерживать этот курс.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 августа, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом в опубликованном в четверг интервью "Европейской правде" заявил временный поверенный в делах США на Украине Уильям Тейлор.
"Что касается поддержки с нашей стороны, то у меня ответ простой. Есть политика Соединенных Штатов, которую поддерживаю и я, и Белый дом, и Министерство обороны: США считают, что Украина может претендовать на членство в НАТО, и мы с радостью будем приветствовать заявку Украины о членстве", - сказал руководитель посольства.
Он также заверил, что, "пока Украина готовится к этому шагу", США стремятся помочь ей менять, реформировать и усиливать Вооруженные силы.
"Нет ничего лучше, чем продолжать то, что вы [Украина] делаете сейчас. Я говорю о военной реформе, о совместных учениях, о переходе на натовские стандарты вооружения", - подчеркнул Тейлор.