ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւը ԵՏՀ նախարարի պաշտոնում կփոխարինի Տատյանա Վալովայային
ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւը ԵՏՀ Իտեգրման եւ մակրոտնտեսության նախարարի պաշտոնում կփոխարինի Տատյանա Վալովայային:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նրա թեկնածությունը հաստատվել է ԵՏՄ կառավարությունների ղեկավարների կողմից եւ այժմ ներկայացված է Միության պետությունների ղեկավարների հաստատմանը: ՏԱՍՍ-ին այս մասին հայտնել են ԵՏՀ մամուլի ծառայությունում, փոխանցում է news.am-:
ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարարի պաշտոնում Սերգեյ Գլազեւի թեկնածության մասին Եվրասիական Տնտեսական բարձրագույն խորհրդի որոշման նախագիծը հաստատվել է կառավարությունների ղեկավարների կողմից օգոստոսի 9-ին Չոլպոն-Աթայում՝ միջկառավարական խորհրդի նիստում: Այժմ նրա թեկնածությունը կներկայացվի Եվրասիական Տնտեսական բարձրագույն խորհրդի անդամներին հոկտեմբերի 1-ին՝ Երեւանում կայանալիք նիստին», - նշել են  մամուլի ծառայությունում:
Մայիսի 30-ին ճեպազրույցի ժամանակ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայայցուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը հաղորդել էր, որ Ռուսաստանի քաղաքացի Տատյանա Վալովայան, ով զբաղեցնում է ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարարի պաշտոնը, կգլխավորի Ժնեւում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանը ՝ փոխարինելով դանիացի Միխայել Մելերին:
Հանձնաժողովի կոլեգիայում  ընդգրկված են 10 անդամներ` երկուական անդամ Եվրասիական տնտեսական միության մասնակից յուրաքանչյուր երկրից: ԵՏՀ-ի նախարարների նշանակման կարգի համաձայն, եթե ԵՏՀ նախարարի պաշտոնը թափուր է դառնում, ապա ԵՏՄ մեկ այլ պետություն թեկնածություն է ներկայացնում ԵՏՀ Խորհրդում քննարկման համար ՝ Միության փոխվարչապետների մակարդակով:
Եթե վարչապետերը հավանություն են տալիս Եվրասիական Տնտեսական բարձրագույն խորհրդի որոշման նախագծին, այն քննարկվում է  Եվրասիական  միջկառավարական խորհրդի մակարդակով՝ վարչապետների մասնակցությամբ:
Դրական որոշման դեպքում հարցն այդ մակարդակում քննարկման է ներկայացվում Եվրասիական Տնտեսական բարձրագույն խորհրդի անդամներին:

Советник президента РФ Сергей Глазьев сменит Татьяну Валовую на посту министра в Евразийской экономической комиссии
Советник президента РФ Сергей Глазьев сменит Татьяну Валовую на посту министра по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК). Его кандидатура одобрена главами правительств Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и теперь представлена на утверждение глав государств Евразийского союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС:  Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе ЕЭК.
«Проект решения Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС) по кандидатуре Сергея Глазьева на пост министра по интеграции и макроэкономике ЕЭК был одобрен главами правительств на недавнем заседании межправсовета, которое прошло 9 августа в Чолпон-Ате. Теперь его кандидатура будет представлена членам ВЕЭС на заседании, которое планируется провести 1 октября в Ереване», - отметили в пресс-службе.
Заместитель представителя генсека ООН Фархан Хак на брифинге 30 мая сообщал, что гражданка России Татьяна Валовая, занимающая пост министра по интеграции и макроэкономке ЕЭК, возглавит штаб-квартиру Организации Объединенных Наций в Женеве, сменив на этом посту датчанина Михаэля Меллера.
В коллегии комиссии представлены 10 членов - по два от каждой страны - участницы Евразийского экономического союза.