Թրամփը Դանիա այցը չեղարկել է վարչապետի՝ Գրենլանդիան գնելու գաղափարն «անհեթեթ» անվանող արտահայտության պատճառով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի անսպասելի չեղարկել է Դանիայի վարչապետ Մեթե Ֆրեդերիքսենի հետ ծրագրած այցը՝ հայտարարելով, որ այցելությունն անիմաստ է այն բանից հետո, երբ Ֆրեդերիքսենը ԱՄՆ կողմից Գրենլանդիան գնելու գաղափարն անվանել է «անհեթեթ»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Fox News-ը նշում է, որ Թրամփի այցը Դանիա պետք է տեղի ունենար սեպտեմբերի 2-3-ը Եվրոպայում նրա ուղեւորությունների շրջանակում, սակայն երեքշաբթի ԱՄՆ նախագահի Twitter-ում հրապարակած հայտարարությունը հաստատել է, որ Դանիա նրա այցի նպատակը հենց Գրենլանդիան գնելու հարցի քննարկումն էր:
«Դանիան անչափ յուրահատուկ երկիր է՝ աներեւակայելի ժողովրդով, բայց հիմնվելով վարչապետ Մեթե Ֆրեդերիքսենի արտահայտությունների վրա՝ որ շահագրգռված չէ Գրենլանդիան ձեռք բերելու քննարկմամբ, ես մեր այցը, որը պետք է տեղի ունենար 2 շաբաթ հետո, կհետաձգեմ այլ ժամանակի»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Թրամփը:
«Վարչապետը կարողացավ իր անկեղծությամբ մեծ ծախսեր ու ջանքեր խնայել ինչպես Միացյալ Նահանգների, այնպես էլ Դանիայի կողմից: Ես նրան շնորհակալ եմ դրա համար եւ անհամբերությամբ եմ սպասում երբեւէ ապագայում (հանդիպման) վերածրագրմանը»,- եզրափակել է ԱՄՆ նախագահը:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ Սպիտակ տունն ավելի ուշ հաստատել է Դանիա այցի չեղարկումը, ներառյալ երկրի թագուհու հետ նախատեսված հանդիպումը:

Трамп отменил визит в Данию из-за высказывания премьера, назвавшей идею покупки Греландии «абсурдной»
Трамп во вторник внезапно отменил запланированный визит с премьер-министром Дании Метте Фредериксен, заявив, что нет смысла в поездке после того, как Фредериксен назвала идею покупки Гренландии США «абсурдной».
Как отмечает Fox News, визит Трампа в Данию должен был состояться 2-3 сентября в рамках его поездок по Европе, однако заявление президента США, сделанное им во вторник в Twitter, подтвердило, что целью его визита в Данию было именно обсуждение вопроса покупки Гренландии.
«Дания очень особенная страна с невероятным народом, но основываясь на высказываниях премьер-министра Метте Фредериксен, что она не заинтересована в обсуждении приобретения Гренландии, я отложу наш визит, который должен был состояться через две недели, на другое время», - написал Дональд Трамп.
«Премьер-министр смогла сэкономить немало расходов и усилий как со стороны Соединенных Штатов, так и Дании, своей прямотой. Я благодарю ее за это и с нетерпением жду перепланирования (встречи) когда-нибудь в будущем», - заключил президент США.
Согласно телеканалу, позднее Белый дом подтвердил об отмене всей поездки в Данию, включая запланированную встречу с королевой страны.