ԱՄՆ-ը մեծ կորուստներ կունենա ԵՄ-ի հետ լայնամասշտաբ առեւտրային պատերազմից, քան Չինաստանի հետ ներկայիս կոնֆլիկտից
ԱՄՆ-ը մեծ կորուստներ կունենա ԵՄ-ի հետ լայնամասշտաբ առեւտրային պատերազմից, քան Չինաստանի հետ ներկայիս կոնֆլիկտից՝ կարծում են փորձագետները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շարունակում է Եվրամիության դեմ իր կոշտ հռետորաբանությունը: Նրա վարչակազմը պետք է նոյեմբերին որոշում կայացնի Եվրոպայի ավտոմոբիլային ոլորտի դեմ մաքսատուրքերի սահմանելու մասին:
Մաքսատուրքեր էին սահմանվել եվրոպական պողպատի եւ ալյումինի դեմ, ինչը հանգեցրել էր նրան, որ Եվրամիությունը 2018թ. հունիսին 2,8 մլրդ դոլարի արժողությամբ ամերիկյան ապրանքների վրա 25%-ի չափով մաքսատուրքեր էր սահմանել, շարունակվում է նաեւ Airbus-ի եւ Boeing-ի հետ կապված վեճը, սակայն փորձագետները կարծում են, որ Եվրոպայի հետ առավել լայն տարաձայնություններն առավել կործանիչ կլինեն, քան Չինաստանի հետ ներկայիս կոնֆլիկտը: G7-ի երկրներն այս շաբաթվա վերջին Ֆրանսիայում մտադիր են քննարկել համաշխարհային առեւտրային խնդիրները:
«ԵՄ-ԱՄՆ առեւտուրը մեծ նշանակություն ունի: Այսօր դա աշխարհում ամենախոշոր առեւտրային հոսքն է: Հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ երկկողմ առեւտուրը՝ 2018թ. ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 70%-ով»,- CNBC-ին ասել է տնտեսագետ Ֆլորիան Հենսեն:
Նման տվյալները ցույց են տալիս, որ 2018թ. ԱՄՆ-ն ԵՄ-ից 683,9 մլրդ դոլար արժողությամբ ապրանք է ներմուծել, իսկ Չինաստանից՝ 557,9 մլրդ դոլար: Սակայն, եթե դիտարկենք ԱՄՆ արտահանումը, ապա այն դեպի Եվրոպա հասել է 574,5 մլր դոլարի եւ միայն 179,2 մլրդ դոլարի՝ դեպի Չինաստան:
«2018թ. ԱՄՆ-ն ԵՄ է արտահանել 3 անգամ ավելի շատ, քան Չինաստան»,- ասել է Հենսը՝ հավելելով, որ տարածաշրջանը կարող է ուժեղ հարված հասցնել Վաշինգտոնին:
Իր հերթին, առեւտրային հարցերով Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Սեսիլիա Մալմստրեմը հայտարարել է, որ իրենք, ամենայն հավանականությամբ, մաքսատուրքեր չեն սահմանի, սակայն նման քայլի կդիմեն, եթե ԱՄՆ-ն առաջինը հարված հասցնի:
ECIPE վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Ֆրեդրիկ Էրիկսոնի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն եւ Եվրոպան այս փուլում չեն կարող իրենց առեւտրային պատերազմ թույլ տալ:
«Մինչդեռ ԱՄՆ-Չինաստան առեւտրային պատերազմը սկսում է ազդեցություն ունենալ ընդհանուր առմամբ տնտեսության վրա, այդ հետեւանքներից մի քանիսը հավասարակշռված են բարենպաստ տնտեսական կլիմայով: Եթե ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ աշնանը սակագների լուրջ բարձրացում տեղի ունենա, ապա ազդեցությունը, հավանաբար, բավականին մեծ կլինի»,- ասել է նա:
Ջոն Հոփկինսի համալսարանի պրոֆեսոր Էրիկ Ջոնսն էլ կարծում է, որ անդրազգային ընկերությունների բիզնես մոդելները գտնվում են վտանգի տակ: «Քանի որ այդ ընկերությունների մեծ մասն ամերիկյան է, ապա դա ավելի շատ կդանդաղեցնի ԱՄՆ տնտեսության զարգացումը: ԱՄՆ-Եվրոպա առեւտրային պատերազմն ավելի բարդ կլինի, քանի ԱՄՆ-Չինաստան պատերազմը, քանի որ այն կթուլացնի ԱՄՆ անդրազգային կորպորացիաներն ու խթան կհանդիսանա, որպեսզի ամերիկյան ընկերությունները հրաժարվեն արտասահմանյան ակտիվներից: Այլ կերպ ասած՝ դա կփլուզի այն բոլոր առավելությունները, որոնք ստեղծել են ԱՄՆ վարչակազմերը Երկորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո»,- ասել է նա:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -22-:

США понесут большие потери от полномасштабной торговой войны с ЕС, чем от нынешнего конфликта с Китаем
США понесут большие потери от полномасштабной торговой войны с ЕС, чем от нынешнего конфликта с Китаем, считают эксперта.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС: Президент Дональд Трамп продолжает свою жесткую риторику против Европейского Союза.Его администрация должна принять решение в ноябре, вводить ли пошлины автомобильную отрасль Европы.
Уже были введены тарифы на европейскую сталь и алюминий, что привело к тому, что ЕС ввел пошлины в размере 25% на американские товары в размере 2,8 млрд долларов в июне 2018 года, продолжается спор относительно Airbus и Boeing. Однако эксперты считают, что более широкие разногласия с Европой будут гораздо более разрушительным, чем нынешний конфликт  с Китаем. Лидеры G-7должны обсудить вопросы мировой торговли на встрече во Франции в конце этой недели.
«Торговля ЕС-США имеет очень большое значение. На сегодняшний день это крупнейший в мире двусторонний торговый поток», - сказал CNBC  экономист из Беренберга Флориан Хенсе.
«С учетом экспорта и импорта товаров и услуг двусторонняя торговля между США и ЕС в 2018 году превысила товарооборот между США и Китаем более чем на 70%», - добавил он.
Данные Управления торгового представителя США показывают, что в 2018 году США импортировали товаров из ЕС  на сумму 683,9 миллиарда долларов, из Китая - $557,9 млрд. Однако, если посмотреть на экспорт США, он достиг 574,5 млрд долларов в Европу и только 179,2 млрд долларов в Китай. «В 2018 году США экспортировали в ЕС в три раза больше, чем в Китай», - сказал Хенс, добавив, что регион может нанести сильный удар по Вашингтону.
Со своей стороны, глава Еврокомиссии по торговле Сесилия Малмстрем заявила, что они скорее не введут пошлины но сделают это, если США нанесут первый удар.
«Правила международной торговли, которые мы разрабатывали годами рука об руку с нашими американскими партнерами, не могут быть нарушены без реакции с нашей стороны», - сказала она в июне 2018 года.
США и Европа не могут позволить себе торговую войну на данном этапе. «В то время как торговая война между США и Китаем начинает оказывать влияние на состояние экономики в целом, некоторые из этих последствий были уравновешены благоприятным экономическим климатом», - считает директор аналитического центра ECIPE Фредрик Эриксон. «Если осенью между США и ЕС произойдет серьезное повышение тарифов, их циклическое влияние, вероятно, будет довольно сильным», - добавил он.
Профессор международной политической экономики в Университете Джона Хопкинса, Эрик Джонс считает,  что бизнес-модели транснациональных компаний находятся в опасности в результате потенциальной торговой войны США и ЕС.
«Большая часть торговли (ЕС-США) происходит внутри фирм, а не между ними… (в результате), когда вы устанавливаете тарифы между США и Европой, вы в конечном итоге повышаете цены для потребителей и усложняете сборку товаров в в обоих случаях, как в случае с США и Китаем, но вы также нарушаете прибыльность бизнес-моделей для крупных транснациональных корпораций», - сказал он. «Поскольку многие, если не большинство из этих крупных транснациональных корпораций являются американскими, это еще больше затормозит экономику США», - добавил он.
«Торговая война между США и Европой будет более сложной, чем торговая война между США и Китаем, поскольку она ослабит транснациональные корпорации США, сократит размеры рынков, к которым могут иметь доступ американские фирмы, и создаст стимулы для того, чтобы американские фирмы отказались от своих иностранных активов. Другими словами, это разрушило бы все структурные преимущества, которые были созданы администрациями США после окончания Второй мировой войны», - добавил он.