Սպիտակ տունը հրաժարվել է 4 մլրդ-ով օտարերկրյա օգնությունը կրճատելու պլանից՝ առանց Կոնգրեսի հավանության
Սպիտակ տունը հրաժարվել է օտարերկրյա օգնությունը 4 մլրդ դոլարով կրճատելու պլանից՝ շրջանցելով Կոնգրեսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է CNN-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։ Նրանց տվյալներով՝ հենց նախագահ Դոնալդ Թրամփն է որոշել հրաժարվել այդ մտադրությունից։ Այդ քայլը Սպիտակ տան ուղեգծի հերթական փոփոխությունն է քաղաքական կարեւոր ճակատում, կարծում է CNN-ը։
Օտարերկրյա օգնության չեղարկման ծրագրված փաթեթը բախվել է երկու կուսակցությունների օրենսդիրների դիմակայությանը։
«Նախագահը հստակ հասկանալ տվեց, որ մեր օտարերկրյա օգնությունը չափազանց մեծ է, եւ մենք պետք է իմաստուն տնօրինենք ամերիկյան փողերը, ուստի նա խնդրել է վարչակազմին՝ գտնել տարբերակներ ծախսերը կրճատելու համար։ Ակնհայտ է, որ Կապիտոլիումում կան մարդիկ, ովքեր չեն ցանկանում մասնակցել վատնողական ծախսերի զսպմանը»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է պաշտոնյան։
Թրամփի վարչակազմը ձգտում է կրճատել անօգուտ ծախսերը եւ օտարերկրյա օգնությունն ավելի կախյալ դարձնել ԱՄՆ քաղաքականության աջակցությունից։ Սպիտակ տան պաշտոնյաները կարծում էին, որ իրենք իրավունք ունեն չեղարկել արդեն հատկացված միջոցները՝ առանց Կոնգրեսի հավանության։

Белый дом отказался от плана сократить иностранную помощь на $4 млрд в обход Конгресса
Запланированный пакет отмены иностранной помощи столкнулся с противодействием со стороны законодателей обеих партий.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС: Белый дом отказался от плана сократить иностранную помощь на $4 млрд в обход Конгресса, сообщает CNN со ссылкой на источники. По их данным, именно президент Дональд Трамп решил отказаться от этого намерения. Этот шаг представляет собой очередное изменение курса Белого дома на важнейшем политическом фронте, считает CNN.
«Президент ясно дал понять, что  наша иностранная помощь слишком велика,  и мы должны мудро распоряжаться американскими деньгами, поэтому он попросил администрацию найти варианты, чтобы сократить расходы. Очевидно, что в Капитолии есть люди, которые не хотят участвовать в сдерживании расточительных расходов», - сказал чиновник.
Администрация Трампа стремится сократить бесполезные расходы и сделать иностранную помощь более зависимой от поддержки политики США. Чиновники Белого дома полагали, что они имеют право отменить уже выделенные средства без одобрения Конгресса.