Շահագործման է հանձնվել Շոշ համայնքի մանկապարտեզը
Այսօր` սեպտեմբերի 3-ին, տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ կառուցված Շոշ գյուղի մանկապարտեզի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` բացմանը ներկա ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը շնորհավորել է համայնքի բնակիչներին և շնորհակալություն հայտնել բարերարներին` ի դեմս բարի գործը հանձն առած արգենտինահայ Դևեճիէան, Էքզերճիէան և Շիմշիրօղլու ընտանիքներին:
Պետական նախարարը կարևորել է նախակրթարանի դերը երեխաների դաստիրակության ու համայնքի զարգացման տեսանկյունից և նշել, որ այսուհետ գյուղի 30 պայծառ փոքրիկներ կհաճախեն ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան մանկապարտեզ:
Իր հերթին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանն ասել է, որ շուրջ  30 տարի  է համայնքը մանկապարտեզ չի ունեցել և երեխաները իրենց կրթությունը ստանալու հնարավորություն ունեցել են միայն դպրոցում:
Հ. Արշամյանը նշել է, որ մանկապարտեզի կառուցումը հիմնադրամի կողմից իրականացվող երրորդ ծրագիրն է Շոշ գյողում: Մինչ այդ համահայկական միջոցներով են կառուցվել Շոշի համայնքային կենտրոնը և դպրոցական շենքը:
Միջոցառմանը ներկա Նշան Դևեճիանն էլ ասել է, գոհ է կատարված աշխատանքներից և ուրախ է, որ այսուհետ փոքրիկ շոշեցիները հաճախելու են նոր մանկապարտեզ:
Նա կարևորել է ծրագրի իրականացումը և հույս հայտնել, որ փոքրիկների համար նախակրթարանը պահանջված և հետաքրքրիր կլինի:
Համայնքի բնակիչների անունից բարերարներին և մանկապարտեզի կառուցման գործում իրենց ավանդն ունեցած բոլոր անձանց շնորհակալություն է հայտնել Շոշ համայնքի ղեկավար Էրիկ Աբրահամյանը: Նա նշել է, որ այսօր իրականություն է  դարձել Շոշի մեծ ու փոքր բնակիչների վաղեմի երազանքը:
Միջոցառմանը փոքրիկ շոշեցիները հանդես են եկել հայրենասիրական երգերով և ասմունքով:
Հաջորդիվ նորաբաց նախակրթարանի շենքային պայմաններին ծանոթացել են ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը, բարերարներ և այլք:

On 3 September took place the opening ceremony of the kindergarten of Shosh community, Askeran region. The kindergarten has been built with the financial support of the Hayastan All-Armenian Fund.
Shosh community kindergarten has been put into operation
STEPANAKERT, SEPTEMBER 3,  ARTSAKHPRESSAs “ Artsakhpress” reports, Artsakh State Minister Grigory Martirosyan congratulated the community residents and thanked the benefactors, in the person of the Argentinean-Armenian Devecyan, Ekserciyan and Simsiroglu, for such a good deed.
The State Minister attached importance to the role of  the kindergarten in the  upbringing of children and the community development and noted that 30 bright children of the village will attend the kindergarten built in line with modern standards.
Haykak Arshamyan, the executive director of the Hayastan All-Armenian Fund, for his part, noted that the community has not had a kindergarten for nearly 30 years.Arshamyan noted that the construction of the kindergarten is the third project implemented by the fund in Shosh village.
With the financial support of the fund, a community center and a school building have been also built in the village.
Nshan Devedjian, who also attended the opening ceremony of the kindergarten noted  that he was pleased with the done work .
He stressed the importance of implementing the project and expressed hope that the kindergarten will be demanding and interesting for children.
On behalf of the community residents, Shosh community leader Erik Abrahamyan thanked the benefactors and all those who have  contribution to the construction of the kindergarten.
Afterwards, Artsakh State Minister Grigory Martirosyan, Minister of Urban Planning of Artsakh Karen Shahramanyan,  Executive Director of Hayastan All-Armenian Fund Haykak Arshamyan toured the kindergarten and got acquainted with building conditions.