Գդանսկի նավահանգստում Greenpeace-ի ակտիվիստները շրջափակել են ածխով բեռնված նավը
Greenpeace-ի բնապահպան ակտիվիստները Գդանսկի նավահանգստում շրջափակել են Մոզամբիկից ժամանած ածխատար նավը, ինչից հետո նրանց բերման են ենթարկել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է Greenpeace-ի Լեհաստանի ստորաբաժանումը:
Ներկայում ածուխը վառելիք Է Լեհաստանի Էներգաարտադրող կարողությունների մոտավորապես 80 տոկոսի համար: «Greenpeace-ի ակտիվիստուհիներն ու ակտիվիստները շրջափակել են Գդանսկի նավահանգիստ ժամանած ածխատար նավը: Ակտիվիստները նավի կողին նկարել են «ածուխ - կանգնիր» վիթխարի մակագրությունն այն ժամանակ, երբ Rainbow Warrior առագաստանավը մտել Է նավահանգիստ եւ խարիսխ նետել ածխամբարի մոտ, անհնար դարձնելով հումքի բեռնաթափումը, որը Լեհաստանում ստացվել Է Մոզամբիկից»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Greenpeace-ը նշում Է, որ բողոքը խաղաղ Է եւ կոչված Է «Լեհաստանի կառավարության ուշադրությունը հրավիրել կլիմայի պահպանման գործողությունների եւ մինչեւ 2030 թվականն ածխից հրաժարվելու անհրաժեշտության վրա»: Բնապահպանների հաղորդմամբ՝ ընդամենը բերման Է ենթարկվել տարբեր քաղաքացիություն ունեցող 20 մարդ: Սեպտեմբերի 10-ի առավոտյան նրանցից 18-ին ազատ են արձակել: Ձերբակալված են մնում նավապետը (Իսպանիայի քաղաքացի) եւ բնապահպան մի ակտիվիստուհի Ավստրիայից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В порту Гданьска активисты Greenpeace заблокировали судно с углем
Экологические активисты Greenpeace заблокировали судно с углем из Мозамбика в порту Гданьска, после чего их задержали.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Oб этом сообщает польское подразделение Greenpeace.
В настоящее время уголь является топливом примерно для 80% польских энергогенерирующих мощностей.
"Активистки и активисты Greenpeace заблокировали судно с углем, направлявшееся в порт Гданьска. Активисты нарисовали на борту судна огромную надпись "уголь-стоп", в то время как парусник Rainbow Warrior вошел в порт и бросил якорь у угольного терминала, делая невозможной разгрузку сырья, поступающего в Польшу из Мозамбика", - говорится в сообщении.
Greenpeace отмечает, что протест является мирным и призван "обратить внимание польского правительства на острую необходимость действий по сохранению климата и необходимость отказа от угля к 2030 году".
По сообщению экологов, всего было задержано 20 человек, имеющих различное гражданство. Утром 18 из них были отпущены. Задержанными остаются капитан судна (гражданин Испании) и экологическая активистка из Австрии.