Ստեփանակերտում մեկնարկել է «Հայոց պետականության անցյալը, ներկան ու ապագան» միջազգային 4-րդ գիտաժողովը
Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» հյուրանոցային համալիրում այսօր մեկնարկել է «Արցախի երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների միավորում» (ԱԵԳՄՄ) հասարակական կազմակերպության կողմից կազմակերպվող «Հայոց պետականության անցյալը, ներկան ու ապագան» միջազգային երիտասարդական 4-րդ գիտաժողովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել գիտաժողովի կազմկոմիտեի նախագահ, ԱԵԳՄՄ հիմնադիր նախագահ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ավետիք Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ գիտաժողովի նպատակն է գիտատեսական քննարկումների բազմակողմ հարթակ բերել հայոց պետականության, մասնավորապես՝ վերջին հարյուրամյակի հիմնախնդիրները, ինչպես նաև բացահայտել երիտասարդների գիտական ներուժը և գիտության երիտասարդացումը:
«Այս տարի նախամեծար համարեցինք գիտաժողովը նվիրել Հայաստանի մայր բուհի՝ Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման 100-ամյակին, որը ոչ միայն համազգային ու գիտամշակութային հոբելյան է, այլև գիտակրթական ասպարեզում ԵՊՀ-ի ձեռքբերումների մի յուրօրինակ ամփոփում: Կազմակերպության գլխավոր առաքելությունն է գիտական դիվանագիտության միջոցով Արցախն աշխարհին ճանաչելի դարձնել: Գիտաժողովին մասնակցում են 111 գիտնականներ ու մասնագետներ, այդ թվում` պրոֆեսորներ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Հարավային Օսեթիայի Հանրապետությունից, Հայաստանից և Արցախից»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Գիտաժողովին օրհնանքի խոսքով հանդես է եկել Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը: Նա նշել է, որ շուրջ 600 տարի հայերը պետականություն չեն ունեցել, և այստեղ ներկա գիտնականների վերլուծություններով պետք է լուրջ հետություններ անել, թե ինչպես ամուր պահել հայոց պետականությունը, որպեսզի հարատև խաղաղություն իշխի տարածաշրջանում: Արցախի թեմի առաջնորդը վստահ է գիտաժողովի արդյունքները կհարստացնեն մասնակիցների միտքն ու իմացությունը:
Իր հերթին ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանն ասել է, որ գիտաժողովը առիթ է Արցախում համախմբելու ոչ միայն գիտնականներին և հետազոտողներներին, այլև արտերկրի գործընկերներին, ովքեր անտարբեր չեն Արցախում ապրող ժողովրդի ճակատագրով և իրենց մասնագիտական կարողություններով նպաստում են պատմական իրողությունների վերլուծությանը, Արցախի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվության տարածմանը:
«Գիտաժողովը նվիրված է ԵՊՀ 100-ամյա հոբելյանին, և այս փաստն ինքնին խոսում է այն մասին, որ Արցախում արժևորում և գնահատում են Հայաստանի մայր բուհի անցած ճանապարհն ու դերակատարությունը: Ուրախալի է, որ երիտասարդ գիտնականները և մասնագետները հանձնառու են պահպանելու և շարունակելու ձևավորված ավանդույթները»,- ավելացրել է ԱՀ ԿԳՍ նախարարը:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գեղամ Գևորգյանի շնորհավորական ուղերձը գիտաժողովի մասնակիցներին է ներկայացրել ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռաֆայել Բարխուդարյանը: Նա գիտաժողովի մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք և նշել, որ բազմաթիվ երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների մասնակցությունն այս միջոցառմանը կարևոր ազդեցություն կունենա իրենց հետագա մասնագիտական զարգացման և համագործակցության համար:
Այունհետև մեկնարկել են գիտաժողովի լիագումար նիստի աշխատանքները, որին զեկուցումներով հանդես կգան ականավոր հայ և օտարազգի գիտնականներ: Հաջորդիվ գիտաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն իրավագիտության, քաղաքագիտության, պատմության, տնտեսագիտության, արվեստագիտության, լրագրության, գրականագիտության և մանկավարժության բաժանմունքներում:

В Степанакерте стартовала IV Международная конференция «Прошлое, настоящее и будущее армянской государственности»
13 сентября в гостиничном комплексе "Валекс Гарден Хотел" в Степанакерте стартовала IV Международная конференция «Прошлое, настоящее и будущее армянской государственности», организованная НПО «Ассоциация молодых ученых и специалистов Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 сентября, АРЦАХПРЕСС - По словам корреспондента "Арцахпресс", мероприятие открыл председатель оргкомитета конференции, президент-основатель организации, доктор юридических наук Аветик Арутюнян.
Он отметил, что целью конференции является привлечение междисциплинарных платформ научных дискуссий к проблемам армянской государственности, в частности к проблемам прошлого века, а также раскрытие научного потенциала молодежи и омоложение науки.
«В этом году мы приурочили конференцию к 100-летию Ереванского государственного университета, что является не только национальным и научно-культурным юбилеем, но и уникальным подведением итогов достижений ЕГУ в области науки и образования. Основная миссия организации - сделать Арцах узнаваемым в мире посредством научной дипломатии. В конференции принимают участие 111 ученых и специалистов, в том числе профессора из Германии, Франции, Польши, России, Украины, Южной Осетии, Армении и Арцаха», - сказал он, в частности.
На мероприятии со словом благословения выступил предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян. Он отметил, что около 600 лет армяне не имели государственности, и благодаря анализу присутствующих здесь ученых мы должны прийти к серьезным выводам о том, как сохранить армянскую государственность для прочного мира в регионе. Предводитель Арцахской епархии уверен, что результаты конференции обогатят умы и знания участников.
В свою очередь министр образования, науки и спорта Республики Арцах Нарине Агабалян сказала, что конференция - это возможность собрать вместе не только ученых и исследователей Арцаха, но и зарубежных партнеров, которым небезразлична судьба народа Арцаха и которые благодаря своим профессиональным навыкам способствуют анализу исторических реалий и распространению объективной информации об Арцахе.
И.о. ректора Ереванского государственного университета, академик Национальной академии наук Республики Армения, доктор физико-математических наук, профессор Гегам Геворгян представил участникам конференции поздравительное письмо проректора ЕГУ Рафаэля Бархударяна. Он пожелал участникам конференции плодотворной работы и отметил, что участие многих молодых ученых и специалистов в этом мероприятии окажет значительное влияние на их дальнейшее профессиональное развитие и сотрудничество.