Ադրբեջանը սեպտեմբերի 11-13-ը հրադադարը խախտել է 52 անգամ
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները սույն թվականի սեպտեմբերի 11-ից մինչև 13-ն ընկած ժամանակահատվածում 52 անգամ խախտել են հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանի և Արցախի հետ շփման գծի տարբեր ուղղություններով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  հայտնեց ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի վարչական ապարատի տեղեկատվական բաժնի պետ Սամվել Ասատրյանը, ադրբեջանական հենակետերից տարբեր տրա­մաչափի հրաձգային զենքերից` այդ թվում Իստիգլալ,  ՊԿ և ՍՎԴ զինատեսակներից 21 անգամ գնդակոծվել են Տավուշի մարզի Մովսես, Բերդավան, Արարատի մարզի Երասխավան, Պարույր Սևակ, Վայոց Ձորի մարզի Արենի, Չիվա, բնակավայրերի մոտակայքում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ մարտական դիրքերը:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 31 անգամ գնդակոծվել են նաև Արցախի ԶՈՒ Մարտակերտի, Մարտունու, Ասկերանի և Հադրութի շրջանների մարտական դիրքերը:
Հայկական զինված ուժերը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:

Azerbaijan opens cross-border gunfire at Armenia and Artsakh 52 times in two days
Azerbaijani Armed Forces have breached the ceasefire 52 times at both the Armenian border (21 times) and the Artsakh Line of Contact (31 times) in two days (September 11-13), Head of the Information Department of the Armenian Armed Forces General Staff’s Administrative Body Samvel Asatryan told Armenpress.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 13,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESSHe said the Azerbaijani military opened cross-border small arms gunfire (including from Istiglal anti-materiel rifles, PK machine guns and SVD sniper rifles) 21 times at Armenia’s military positions located near the Movses and Berdavan communities in Tavush Province, Yeraskhavan and Paruyr Sevak communities in Ararat Province and Areni and Chiva communities in Vayots Dzor Province. At the Artsakh Line of Contact the Azerbaijani troops violated the ceasefire regime 31 times, opening cross-border gunfire at Artsakh’s military positions of Martakert, Martuni, Askeran and Hadrut regions.
“The Armenian Armed Forces are confidently controlling the border situation in the entire length of the border line and are strictly adhering to the ceasefire and are taking actions according to the situation only in the event of the adversary’s targeted violations,” Asatryan added.