Բրեքզիթի դեպքում Շոտլանդիան մտադիր է մնալ Եվրամիության կազմում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի կառավարության առաջին նախարար Նիկոլա Ստերջենը Բեռլինում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նա հույս է հայտնել, որ Մեծ Բրիտանիան չի լիքի ԵՄ-ը: Իսկ եթե դա տեղի ունենա, Ստերջենի խոսքով, Շոտլանդիան հնարավորություն կունենա դառնալ ԵՄ անդամ անկախ երկիր, փոխանցում է news.am-ը:
Ստերջենը կարծիք է հայտնել, որ ռիսկը բավականին մեծ է, որ Մեծ Բրիտանիան առանց համաձայնագրի դուրս կգա ԵՄ կազմից: «Մենք կշարունակենք կոշտ բրեքզիթի դեմ պայքարը, անհրաժեշտ է հասնել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրսբերման ժամկետի երկարաձգմանը»,- շարունակել է քաղաքական գործիչը:
Նա նաեւ կողմ է արտահայտվել արդեն 2020 թվականին Շոտլանդիայում կրկնակի հանրաքվե անցկացնելուն: Քաղաքական գործիչը նշել է, որ դա ժողովրդավարական որոշում կլիներ, քանի որ հաշվի առնելով փոփոխված հանգամանքները՝ հանրաքվեն կարող է այլ ելք ունենալ:
2014-ին հանրաքվեի ժամանակ շոտլանդացիների 55 տոկոսը դեմ է քվեարկել Մեծ Բրիտանիայից անկախացմանը: 2016-ի ամռանը բրեքզիթի հարցով հանրաքվեի ժամանակ Շոտլանդիայի բնակիչների 62 տոկոսը կողմ է արտահայտվել ԵՄ-ում անդամակցությանը: 2017-ի մարտին Շոտլանդայի խորհրդարանն աջակցել է անկախության մասին նոր հանրաքվեի անցկացումը, սակայն ավելի ուշ Ստերջենը հրաժարվել է դրանից՝ հայտարարելով, որ նախ պետք է հասկանա՝ ինչ պայմաններում է ընթանալու բրեքզիթը:

В случае брекзита Шотландия намерена остаться в составе Евросоюза
СТЕПАНАКЕРТ, 19 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Об этом заявила первый министр шотландского правительства Никола Стерджен на пресс-конференции в Берлине. Она выразила надежду на то, что Великобритания не выйдет из состава ЕС, отметив, что если это произойдет, Шотландия должна «иметь возможность стать независимой страной-членом ЕС, чтобы мы, как член европейской семьи, могли защищать нашу позицию и наши интересы», передает DW
Риск того, что Великобритания выйдет из ЕС без соглашения, достаточно велик, и в этом случае вся страна понесет потери, считает Стерджен. «Мы продолжим попытки преодолеть жесткий брекзит, в частности, надо будет добиться продления срока выхода Великобритании из ЕС», - продолжила политик.
Она выступила за проведение в Шотландии повторного референдума о выходе из состава Соединенного королевства уже в 2020 году. Это было бы демократичным решением, так как ввиду изменившихся обстоятельств исход плебисцита может оказаться другим, отметила политик.
На референдуме в 2014 году 55 процентов шотландцев проголосовали против независимости от Великобритании. Летом 2016 года на плебисците по брекзиту 62 процента жителей Шотландии высказались за дальнейшее членство в ЕС. В марте 2017 года шотландский парламент поддержал проведение нового референдума о независимости, но позднее Стерджен временно отказалась от него, заявив, что сначала должно стать понятно, на каких условиях будет проходить брекзит.