Բրեքզիթի դեպքում Շոտլանդիան մտադիր է մնալ Եվրամիության կազմում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի կառավարության առաջին նախարար Նիկոլա Ստերջենը Բեռլինում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նա հույս է հայտնել, որ Մեծ Բրիտանիան չի լիքի ԵՄ-ը: Իսկ եթե դա տեղի ունենա, Ստերջենի խոսքով, Շոտլանդիան հնարավորություն կունենա դառնալ ԵՄ անդամ անկախ երկիր, փոխանցում է news.am-ը:
Ստերջենը կարծիք է հայտնել, որ ռիսկը բավականին մեծ է, որ Մեծ Բրիտանիան առանց համաձայնագրի դուրս կգա ԵՄ կազմից: «Մենք կշարունակենք կոշտ բրեքզիթի դեմ պայքարը, անհրաժեշտ է հասնել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրսբերման ժամկետի երկարաձգմանը»,- շարունակել է քաղաքական գործիչը:
Նա նաեւ կողմ է արտահայտվել արդեն 2020 թվականին Շոտլանդիայում կրկնակի հանրաքվե անցկացնելուն: Քաղաքական գործիչը նշել է, որ դա ժողովրդավարական որոշում կլիներ, քանի որ հաշվի առնելով փոփոխված հանգամանքները՝ հանրաքվեն կարող է այլ ելք ունենալ:
2014-ին հանրաքվեի ժամանակ շոտլանդացիների 55 տոկոսը դեմ է քվեարկել Մեծ Բրիտանիայից անկախացմանը: 2016-ի ամռանը բրեքզիթի հարցով հանրաքվեի ժամանակ Շոտլանդիայի բնակիչների 62 տոկոսը կողմ է արտահայտվել ԵՄ-ում անդամակցությանը: 2017-ի մարտին Շոտլանդայի խորհրդարանն աջակցել է անկախության մասին նոր հանրաքվեի անցկացումը, սակայն ավելի ուշ Ստերջենը հրաժարվել է դրանից՝ հայտարարելով, որ նախ պետք է հասկանա՝ ինչ պայմաններում է ընթանալու բրեքզիթը:

Scotland plans to remain part of EU in case of Brexit
Scotland intends to remain part of the European Union (EU) in the event of Brexit. Scotland’s First Minister Nicola Sturgeon said this at a news conference in Berlin, news.am reports, referring to DW.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 19,  ARTSAKHPRESS: She expressed the hope that the UK would not leave the EU. But if that happens, according to Sturgeon, Scotland will have the opportunity to become an independent EU member state.
Sturgeon expressed the view that there is a high chance that the UK will leave the EU without an agreement.
But they will continue the fight against hard Brexit, and it is necessary to achieve the extension of the Brexit deadline, the Scottish politician continued.
Also, Nicola Sturgeon supported a second referendum in Scotland in 2020. The politician said it would be a democratic decision because, given the changed circumstances, this referendum may have another result.