Եթովպիայում Հայաստանի դեսպանության բացմամբ կզարգանա համագործակցությունը Աֆրիկյան Միության հետ
Կառավարությունը հավանություն տվեց Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն ստեղծելու նախագծին (նստավայրը` Ադիս Աբեբա):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եթովպիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1993 թ. դեկտեմբերին:
«Եթովպիան ներկայումս արագ տեմպերով աճող պետություն է, որը գրանցում է վարկանիշային աճ միջազգային հարաբերություններում։ Ադիս Աբեբան աֆրիկյան մայրցամաքի քաղաքական հիմնական կենտրոններից մեկն է, այստեղ է տեղակայված Աֆրիկյան Միության կենտրոնակայանը, իսկ Աֆրիկյան Միությանն անդամակցում են աֆրիկյան մայրցամաքի բոլոր պետություններն առանց բացառության:
Հայաստանի Հանրապետությունը դիվանագիտական ներկայացվածություն չունի անդրսահարյան Աֆրիկայում, իսկ անդրսահարյան Աֆրիկայի պետությունների ներկայացվածությունը Հայաստանում սահմանափակվում է միայն որոշ պետությունների կողմից ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ դեսպանների հավատարմագրմամբ։ Ադիս Աբեբայում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության ստեղծումը զգալիորեն կկարգավորի եւ կակտիվացնի ՀՀ շփումներն անդրսահարյան աֆրիկյան պետությունների հետ թե՛ հնարավոր տնտեսական հեռանկարների, թե՛ տարբեր միջազգային հարթակներում մայրցամաքի 50-ից ավելի պետությունների եւ դրանց աջակցությունը ստանալու տեսանկյունից»,-ասված է հիմնավորման մեջ:
Ադիս Աբեբայում դեսպանություն ստեղծելը ՀՀ-ին հնարավորություն կընձեռի ոչ միայն սերտ երկկողմ հարաբերություններ հաստատել Եթովպիայի հետ, այլեւ խորացնել շփումներն ու համագործակցությունն աֆրիկյան այլ պետությունների հետ։
Ավելին, ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը Եթովպիայում հնարավորություն կտա զարգացնել միաժամանակյա համագործակցությունը Աֆրիկյան Միության հետ:

С открытием посольства Армении в Эфиопии будет развиваться сотрудничество с Африканским Союзом
Правительство одобрило проект создания посольства Республики Армения в Федеративной Демократической Республике Эфиопии (резиденция Аддис-Абеба).
СТЕПАНАКЕРТ, 19 сентабря, АРЦАХПРЕСС:  «Арменпресс» сообщает, что дипломатические отношения между Арменией и Эфиопией были установлены в 1993 году, в декабре.
“Эфиопия В настоящее время стремительно растущее государство, которое регистрирует рейтинговый рост в международных отношениях. Аддис Абеба является одним из основных политических центров африканского континента, здесь расположена штаб-квартира Африканского Союза, а в Африканский союз входят все государства Африканского континента без исключения.
Республика Армения не имеет дипломатического представительства в закавказской Африке, а представленность стран закавказской Африки в Армении ограничивается лишь аккредитацией некоторых государств послов-нерезидентов в РА. Создание дипломатического представительства Армении в Аддис-Абебе существенно урегулирует и активизирует контакты Армении с трансаазарскими африканскими государствами как с точки зрения возможных экономических перспектив, так и с точки зрения получения поддержки более 50 государств континента на различных международных площадках”, - говорится в обосновании.
Создание посольства в Аддис-Абебе даст Армении возможность не только установить тесные двусторонние отношения с Эфиопией, но и углубить контакты и сотрудничество с другими африканскими государствами.
Кроме того, создание дипломатического представительства РА в Эфиопии позволит развивать сотрудничество с Африканским союзом.