ՌԴ ԿԲ-ն քննարկում է ԵԱՏՄ-ում միասնական կենսաչափական համակարգ ստեղծելու հարցը
ՌԴ ԿԲ-ն քննարկում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների՝ Հայաստան, Ղազախստան, Բելառուս, Ղրղզստան եւ Ռուսաստան, միջեւ միասնական կենսաչափական համակարգ ստեղծելու հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին IOSCO կոմիտեի կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Սերգեյ Շվեցովը, փոխանցում է news.am-ը:
«Ռուսաստանում Հայաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ֆինանսական կապեր ստեղծելու հարցով ծրագիր կա: Գործընթացը սկսվել է 5 տարի առաջ, մինչ այժմ այն շարունակվում է: Եվ մենք որոշ համաձայնագրեր ենք ստորագրել, որպեսզի նվազեցնենք բարիերը՝ մեր երկրում յուրաքանչյուր ընկերության համար լիցենզավորման, փոխանակման, առանց յուրաքանչյուր երկրի տարածքում իրավաբանական ներկայացուցչություն բացելու անհրաժեշտության գործընթացի իրականացման առնչությամբ: Մենք նաեւ փորձում ենք միասնական կենսաչափական համակարգ ստեղծել, որպեսզի մեր շուկա հասանելիություն տրամադրենք դիստրիբուցիայի տարբեր ալիքների տեսանկյունից»,- ասել է նա:
Ավելի ուշ նա հստակեցրել է, որ դա կարճաժամկետ խնդիր չէ:
«Մենք այժմ քննարկում ենք ինտեգրացիայի հարցով հետագա քայլերը: Նախաձեռնություններից մեկը, որը մենք կմշակենք, վճարային, այդ թվում նաեւ կենսաչափական համակարգերով լինքերի միավորումն է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Շվեցովը:
Շվեցովը նշել է, որ առաջին բանակցությունները կսկսվեն Բելառուսի հետ: Նրա խոսքով՝ մյուս երկրների հետ բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ Բելառուսի հետ այդ ուղղությամբ առաջընթացի հասնեն:
Նա նաեւ ասել է, որ դեռեւս հայտնի չէ՝ որ երկրի համակարգի հիման վրա կստեղծվի միասնական համակարգը: «Անհնար է կանխատեսել»,- եզրափակել է ԿԲ նախագահի տեղակալը:

ЦБ РФ обсуждает создание единой биометрической системы в ЕАЭС
ЦБ РФ обсуждает возможность создания единой биометрической системы между странами-членами ЕАЭС - Арменией, Казахстаном, Белоруссией, Киргизией и Россией.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщил первый зампред ЦБ РФ Сергей Швецов на конференции комитета IOSCO, передает ТАСС
«В России есть программа по созданию финансовых союзов между Арменией, Казахстаном, Белоруссией, Киргизией и Россией. Процесс начался пять лет назад, он до сих пор продолжается. И мы подписали некоторые соглашения для того, чтобы сократить барьер с точки зрения лицензирования в нашей стране для каждой компании, с точки зрения обмена, с точки зрения осуществления процедур без необходимости открывать юридическое лицо на территории каждой страны. Мы также пытаемся создать единую биометрическую систему для того, чтобы предоставить доступ на наш рынок с точки зрения различных каналов дистрибуции», - сказал он.
Это вопрос не ближайшей перспективы, пояснил он позднее журналистам.
«Мы сейчас обсуждаем вопрос о том, дальнейшие шаги по интеграции, которые за пределами подписанных документов, какие они могут быть. И вот одна из инициатив, которые мы будем прорабатывать, - это возможность присоединения линков по платежным системам, в том числе по биометрии», - сообщил он журналистам.
Переговоры начнутся с Белоруссии, отметил Швецов.
«Это процесс переговорный, он не в нашей власти. Это готовность тех сторон тоже его поддерживать. Я думаю, что с Белоруссией мы начнем в ближайшее время это обсуждать, а на пятистрановом формате - после того, как продвинемся с белорусами на этом направлении», - сказал он.
На базе системы какой страны будет создана единая система, пока не решено, подчеркнул Швецов. «Мы не регулятор здесь, мы договаривающаяся сторона, какое будет решение - предопределить невозможно», - заключил он.