Ջո Բայդենն ԱՄՆ-ին կոչ է արել հաստատել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դիրքորոշումը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենը նամակ է հղել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբին (ANCA), նշելով, որ Միացյալ Նահանգները պետք է մեկընդմիշտ հաստատի իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի պաշտոնական կայքը:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է մեկընդմիշտ արտահայտի իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Մենք երբեք չպետք է մոռանանք ու լռենք այն սարսափելի իրողության մասին, որը հանգեցրեց 1.5 մլն հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների մահվան և 2 մլն հայերի զանգվածային տեղահանման` իրեն տներից: Եթե մենք չճանաչենք այն ամբողջովին, չհիշենք և մեր երեխաներին չփոխանցենք, «այլևս երբեք» բառերը կկորցնեն իրենց նշանակությունը: Ցեղասպանության փաստը հիշել չկարողանալն ու չընդունելը միայն նոր ուղիներ է բացում ապագայում զանգվածային չարագործությունների համար»,- գրել է Բայդենը:
ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ և սենատոր Ջո Բայդենը մշտապես իր դիրքորոշումն է արտահայտել Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ:

Джо Байден призвал США подтвердить свою позицию относительно Геноцида армян
Бывший вице-президент США Джо Байден направил письмо в Комитет “Ай Дата США” (ANCA), отметив, что Соединенные Штаты должны раз и навсегда подтвердить свою позицию относительно Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 сентабря, АРЦАХПРЕСС:  Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт Комитета “Ай-Дат США”.
“США должны раз и навсегда выразить свою позицию относительно Геноцида армян. Мы никогда не должны забывать и молчать о той ужасной реальности, которая привела к гибели 1,5 млн армянских мужчин, женщин и детей и массовой депортации 2 млн армян из своих домов. Если мы не признаем ее полностью, не будем помнить и не передадим это своим детям, слова “больше никогда” потеряют свое значение. Неспособность помнить и не признание факта геноцида открывает новые пути для массовых злодеяний в будущем”, - написал Байден.