ԱՄՆ-ն չպետք է խոչընդոտներ ստեղծի Ամերիկայի այն քաղաքացիների համար, ովքեր փորձում են այցելել Արցախ. Ֆրենկ Փալոուն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ քննարկել ենք մի շարք հարցեր, որոնցից մեկն այն է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է խոչընդոտներ ստեղծի Ամերիկայի այն քաղաքացիների համար, ովքեր փորձում են այցելել Արցախ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ նախագահի հետ հանդիպումից հետո այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՄՆ կոնգրեսական, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոունը՝ նշելով, որ ամերիկացիները պետք է հնարավորություն ունենան այցելելու Արցախ, որպես զբոսաշրջիկներ:
Ֆրենկ Փալոունի խոսքով՝ ինքն օրինագիծ է ներկայացրել պետդեպարտամենտ, որով կոչ է արել, որպեսզի Արցախ այցելության դեպքերում խոչընդոտներ չլինեն:
«Քննարկել ենք նաև Արցախի անվտանգության հարցը: Ինչպես նաև այն խնդիրը, որ ԱՄՆ-ն չպետք է ռազմական և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի Ադրբեջանին: Վերջին երկու տարիների ընթացքում Ամերիկայի կողմից ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին աճել է, և մենք նամակ ենք հղել պետդեպարտամենտ, որով կոչ ենք անում դադարեցնել այդ աջակցությունը: Քննարկել ենք նաև արցախա-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ լուծմանը վերաբերող հարցեր: Եկել ենք այն եզրակացության, որ իրավիճակը չափից ավելի լարված է, իսկ որպեսզի խաղաղ կարգավորում լինի պետք է աշխատենք այդ լարվածությունը թուլացնել»,- մասնավորապես ավելացրել է Ֆ. Փալոունը:
Ըստ նրա՝ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը 25 տարի առաջ ստեղծվել է իր կողմից: Նպատակն այն էր, որ Կոնգրեսի երկու կողմերին՝ դեմոկրատներին և հանրապետականներին կոչ անեն, որպեսզի նրանք աջակցեն Հայաստանին և Արցախին՝ բարելավելով ԱՄՆ-Արցախ և ԱՄՆ-Հայաստան կապը:
«Մենք փորձում ենք մեր կոլեգաներին ուղղորդել, որպեսզի նրանք ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն Արցախի և Հայաստանի հարաբերությունների զարգացմանը»,-նշել է Ֆ. Փալոունը:

США не должны препятствовать гражданам Америки, которые хотят посетить Арцах. Фрэнк Паллоне
С Президентом Республики Арцах Бако Саакяном мы обсудили ряд вопросов, один из которых заключается в том, что Соединенные Штаты не должны создавать препятствий для тех граждан Америки, которые хотят посетить Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС – Об этом после встречи с Президентом Республики Арцах в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил американский конгрессмен, сопредседатель Комиссии по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне, отметив, что у американцев должна быть возможность посещать Арцах в качестве туристов.
По словам Фрэнка Паллоне, он направил в Госдепартамент законопроект, в котором призвал не создавать препятствий гражданам США для визита в Арцах.
«Мы обсудили вопрос безопасности Арцаха. А также вопрос отказа США от военной и финансовой поддержки Азербайджана. За последние два года военная поддержка США Азербайджану возросла, и мы направили письмо в Госдепартамент с призывом прекратить эту поддержку. Мы также обсудили вопросы, связанные с мирным урегулированием арцахско-азербайджанского конфликта. Мы пришли к выводу, что ситуация слишком напряженная, и для достижения мирного урегулирования мы должны работать над ослаблением этой напряженности», - добавил Ф. Паллоне.
По его словам, 25 лет назад он создал комиссию по армянским вопросам в Конгрессе США, целью которой было призвать обе стороны Конгресса - демократов и республиканцев - поддержать Армению и Арцах путем улучшения отношений США-Арцах и США-Армения.
«Мы стараемся побудить наших коллег уделять больше внимания развитию отношений с Арцахом и Арменией», - сказал конгрессмен.