ԱԳՆ-ն ողջունում է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի դիրքորոշումը
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի՝ Խորhրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում հնչեցրած դիրքորոշումը՝ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում բոլոր քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և առաջմղման կարևորության մասին, անկախ նրանց բնակության պետությունների քաղաքական կամ իրավական կարգավիճակից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր մեկնաբանության մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը։
«Հավատարիմ լինելով ժողովրդավարական արժեքներին և ճանաչելով միջազգային հանրության կարևոր ձեռքբերումները մարդու իրավունքների պաշտպանության, հիմնարար ազատությունների և օրենքի գերակայության ոլորտներում՝ Արցախը, սկսած 1992 թ.,  միակողմանիորեն միացել է միջազգային մի շարք կոնվենցիաների, այդ թվում Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար ազատությունների մասին կոնվենցիան։
Համոզված ենք, որ յուրաքանչյուր մարդու իրավունքների և ազատությունների հարգման երաշխավորումը՝ հիմնված արդարության և հավասարության վրա, հանդիսանում են կայունության, զարգացման և տևական խաղաղության հիմքը։  Այս կապակցությամբ կարևոր ենք համարում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի մտադրությունը գտնելու հնարավորություններ՝ չկարգավորված հակամարտությունների գոտում բնակվող մարդկանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում կազմակերպության մեխանիզմների ներդրման համար՝ բոլոր ներգրավված կողմերի հետ շփումների միջոցով։ Մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող հարցերի քաղաքականացման բոլոր փորձերը պետք է խստորեն կանխարգելվեն։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ համագործակցության պատրաստակամության մասին, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ նպատակ ունենալով հետևողականորեն ամրապնդել սեփական քաղաքացիների համընդհանուր և անօտարելի իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ազգային մեխանիզմները՝ ներառյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում»,- ասվում է Անի Սարգսյանի մեկնաբանության մեջ։

The Foreign Ministry of Artsakh welcomes the position of Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić announced during the autumn session of the PACE about the protection and promotion of human rights of all the citizens in the CoE zone, irrespective of political or legal status of the countries they live in.
Artsakh's MFA welcomes position of CoE Secretary General
STEPANAKERT, OCTOBER 4,  ARTSAKHPRESS:  ''We welcome the position of Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić on the importance of protecting and promoting the rights of all citizens living in the territory of the Council of Europe, regardless of the political or legal status of their states, which she voiced at the autumn session of the Parliamentary Assembly.
Committed to democratic values and recognizing the significant achievements of the international community in the protection of human rights, the fundamental freedoms and the rule of law, Artsakh has unilaterally joined a number of international Conventions since 1992, including the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
We are convinced that the guarantee of respect for the rights and freedoms of each person, based on justice and equality, is the foundation of stability, development and sustainable peace. In this regard, we consider important the intention of the Secretary General of the Council of Europe to find ways to engage the organization’s mechanisms in the protection of the rights and freedoms of people living in the unresolved conflict zones through contacts with all the parties involved. Any attempts to politicize the issues related to human rights should be strictly suppressed.
The authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly stated their readiness to cooperate with international specialized organizations, including with the Council of Europe, with the aim of the successive strengthening of the national mechanisms of protection of the universal and inalienable rights and freedoms of their citizens, including within the framework of their international obligations'', spokesperson of the foreign ministry of Artsakh Ani Sargsyan said in her comment.