Արցախի պետական համալսարանի ասպիրանտների թիվը նվազել է
Այսօր կայացել է Արցախի պետական համալսարանի գիտխորհրդի նիստ, որը վարում էր ԼՂՀ վարչապետ, ԱրՊՀ գիտական խորհրդի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Արցախի  պետական  համալսարանի   ասպիրանտների  թիվը   նվազել է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախքան նիստի մեկնարկը, ԱրՊՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ, Արցախի կրթության և գիտության զարգացման գործում ունեցած ավանդի և ծննդյան 65-ամյակի կապակցությամբ, պետական համալսարանի բարձրագույն պարգևով՝ ոսկե մեդալով է պարգևատրվել ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը։
Ծննդյան 75-ամյակի կապակցությամբ, ինչպես նաև քաղաքաշինության ոլորտում ունեցած զգալի ներդրման համար, ԼՂՀ վարչապետի հուշամեդալով է պարգևատրվել բուհի քաղաքաշինության ամբիոնի վարիչ Ռուդոլֆ Իսրայելյանը։ Նիստի օրակարգի համաձայն, 2013-2014 ուսումնական տարում կատարած աշխատանքների հաշվետվությամբ հանդես եկավ ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը։ Ներկայացված տվյալներով, հաշվետու ժամանակահատվածում բուհը մասնագետներ է պատրաստել 33 մասնագիտությունների գծով։
Ի դեպ, մասնագիտությունների ցանկը կազմելիս համալսարանում հաշվի են առնվել պետական քաղաքականության առաջնահերթություններն ու աշխատաշուկայի պահանջները։ Համալսարանի բակալավրիատի ուսանողների թիվը կազմել է 2666, որից առկա բաժնի ուսանողներ՝1469, որից 571-ն ընդգրկված է եղել անվճար ուսուցման համակարգում։ Մագիստրատուրայի ուսանողների թիվը կազմել է 547։
Ուսանողների 19 տոկոսը բակալավրիատում և 30 տոկոսը՝ մագիստրատուրայում տնտեսաիրավաբանական ֆակուլտետից են։ Մ.Մինասյանի խոսքով, նշված ժամանակահատվածում, պետհամալսարանի ասպիրանտների թիվը կազմել է 44։ Հատկանշական է, որ ընթացիկ տարում Մայր բուհի առաջին կուրսում ասպիրանտներ չկան, մինչդեռ 2013-2014 ուստարում 3-ն են եղել։
Վերջին տարիներին նկատվում է ուսանողների թվի կայուն նվազում,-ընդգծեց բուհի ռեկտորը՝հավելելով, որ 3 տարի առաջ ունեցած 4159 ուսանողի փոխարեն հաշվետու ժամանակշրջանում 3260 ուսանող որը 2 տոկոսով նվազել է։ Վերջին 5 տարիներին շրջանավարտների 25 տոկոսը տնտեսագետներ և իրավաբաններ են եղել։
5,8 տոկոսը՝ ֆիզիկներ և մաթեմատիկներ։ Անդրադառնալով ԱրՊՀ-ում հաշվետու ժամանակահատվածում ուսման առաջադիմության հարցին, Մ.Մինասյանը նշեց, որ առկա համակարգի ձմեռային քննաշրջանում բակալավրատում սովորող 1492, ինչպես նաև մագիստրատուրայում՝ 425 ուսանողների առաջադիմությունը կազմել է համապատասխանաբար՝ 85 և 92 տոկոս, իսկ գերազանցիկների թիվը համապատասխանաբար 183 և 79։
Առկա ուսուցման ամառային քննաշրջանին մասնակցած բակալավրիատից 1469, մագիստրատուրայից՝ 274 ուսանողի ընդհանուր առաջադիմությունը կազմել է համապատասխանաբար 87,5 և 98 տոկոս։ Պետական համալսարանում 2013- 2014 ուստարում կայացել են մեկ տասնյակից ավելի գիտաժողովներ։ Ձևավորվել է ուսանողական գիտական ընկերություն։ Ընդհանուր առմամբ ԱրՊՀ դասախոսները հրապարակել են 184 գիտական աշխատանքներ, որը նախորդ ուստարվա ցուցանիշը գերազանցում է 15 տոկոսով։
ԱրՊՀ գիտական խորհուրդը միաձայն կազմով հաստատեց ռեկտորի ներկայացրած 2013- 2014 ուսումնական տարում կատարած աշխատանքների հաշվետվությունը։

Премьер-министр НКР принял участие в заседании ученого совета Арцахского государственного университета
Сегодня состоялось заседание ученого совета Арцахского государственного университета, которое вел премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики, председатель ученого совета АрГУ, Араик Арутюнян.
СТЕПАНАКЕРТ,30 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС- До начала заседания решением ученого совета университета за вклад в дело развития образования и науки в Арцахе и по случаю 65-летнего юбилея министр образования и науки НКР Слава Асрян был награжден высшей наградой Арцахского государственного университета – золотой медалью.
По случаю 75-летнего юбилея, а также за значительный вклад в дело развития градостроительства памятной медалью премьер-министра НКР был награжден заведующий кафедрой градостроения вуза Рудольф Исраелян.
Согласно повестке заседания с отчетом о проделанной в 2013-2014 учебном году работе выступила ректор АрГУ Мануш Минасян.
По ее словам, в отчетный период вуз подготовил специалистов по 33 специальностям. При составлении списка специальностей учитывались приоритеты государственной политики и требования рынка труда.
Число студентов, обучающихся в бакалавриате, составило 2666 человек, 1469 из которых – студенты очного отделения, а 571 – студенты, включенные в систему бесплатного обучения. Число студентов-магистрантов за указанный период составило 547 человек, а число аспирантов – 44 человека.
Обратившись к успеваемости студентов, Мануш Минасян отметила, что по итогам зимней сессии успеваемость 1492 студентов, обучающихся в бакалавриате, и 425 студентов-магистрантов, составила соответственно 85 и 92 процента, а число отличников – 183 и 79 соответственно.
Успеваемость 1469 студентов бакалавриата, принявших участие в летней сессии, и 274 студентов-магистрантов, составила 87,5 и 98 процентов соответственно.
В Арцахском государственном университете состоялось свыше 10 конференций. В общей сложности преподаватели вуза опубликовали 184 научные статьи, что превышает показатель за предыдущий учебный год на 15 процентов.
Ученый совет АрГУ единогласно утвердил представленный ректором отчет о проделанной за 2013-2014 учебный год работе.