Թրամփի օգնականը մեկ երրորդով կկրճատի ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի հաստիքացուցակը
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ռոբերտ Օ՛Բրայենը հայտարարել է Սպիտակ տանն առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակիցների թիվը մեկ երրորդով կրճատելու եւ արտաքին քաղաքականության հարցերում կառույցի դերը սահմանափակելու մտադրության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա այս մասին հայտնել է Reuters գործակալության հետ հարցազրույցում, հայտնում է News.am-ը:
«Մենք [ԱԱԽ] ցանկանում ենք Սպիտակ տնից համակարգել քաղաքականությունը, այլ ոչ թե զբաղվել արտաքին քաղաքականության եւ ազգային անվտանգության ոլորտում որոշումների գործնական իրականացմամբ: Սա նախարարությունների եւ վարչությունների աշխատանքն է»,- ասել է Օ՛Բրայենը:
Reuters-ի տեղեկություններով՝ Օ՛Բրայենը նախատեսում է ԱԱԽ աշխատակիցների թիվը 178-ից կրճատել մինչեւ 117: Թրամփի օգնականը նաեւ մտադիր է իր ենթակայության տակ գտնվող գերատեսչությանը վերադարձնել սկզբնական համակարգող դերը, որից զրկվել է Օ՛Բրայենի նախորդի՝ Ջոն Բոլթոնի պաշտոնավարման ժամանակ, որը նախագահի հրամանով պաշտոնանկ է արվել անցյալ ամիս:
Ավելի վաղ «Բլումբերգ» գործակալությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը գաղտնի կարգադրել է ԱԱԽ արդյունավետության մեծացման կուրսի շրջանակում ԱԱԽ աշխատակիցների թիվը զգալիորեն կրճատել, որը կազմված է գլխավորապես Պետքարտուղարության, Պենտագոնի եւ հատուկ ծառայությունների շուրջ 310 նախկին կադրային աշխատակիցներից:

Reuters: помощник Трампа сократит штат Совета нацбезопасности США на треть
Помощник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен заявил в четверг о намерении сократить число сотрудников Совета национальной безопасности (СНБ) при Белом доме на треть и ограничить роль структуры в вопросах внешней политики.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 октября, АРЦАХПРЕСС:  Oб этом он сообщил в интервью агентству Reuters.
«Мы [СНБ] хотим координировать политику из Белого дома, а не заниматься практической реализацией внешней политики и решений в области национальной безопасности. Это работа министерств и управлений», - цитирует агентство слова О'Брайена.
По данным Reuters, О'Брайен планирует сократить число сотрудников СНБ с 178 до 117. Помощник Трампа также намеревается вернуть подконтрольное ему ведомство к первоначальной координирующей роли, которой оно лишилось при предшественнике О'Брайена Джоне Болтоне, отправленном в отставку в прошлом месяце по распоряжению президента, передает ТАСС
Ранее агентство Блумберг сообщало, что президент США Дональд Трамп отдал в конфиденциальном порядке распоряжение существенно сократить численность сотрудников Совета национальной безопасности в рамках курса на повышение эффективности СНБ, который состоит из порядка 310 человек, главным образом бывших кадровых сотрудников Госдепартамента, Пентагона и спецслужб.