Մեծ Բրիտանիան վերանայում է Թուրքիային զենք մատակարարելու լիցենզիաները. ԶԼՄ-ներ
Մեծ Բրիտանիան վերանայում է Թուրքիային զենքի մատակարարման բոլոր արտոնագրերը Սիրիայում Անկարայի ռազմական գործողությունների պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին tert.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնոում է Financial Times-ը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ այդ որոշման մասին դեռ պաշտոնապես չի հայտարարվել, սակայն, ըստ պարբերականի, կառավարությունը որոշել է ամբողջությամբ վերանայել բոլոր զենքերի մատակարարումները, որոնք կարող են օգտագործվել Թուրքիայի կողմից ընթացիկ գործողության ընթացքում, և ժամանակավորապես կասեցնել նոր լիցենզիայի տրամադրումը:
The Financial Times-ը նշում է, որ վերջին հինգ տարում Մեծ Բրիտանիան Թուրքիային մատակարարել է 1,1 միլիարդ ֆունտ (1,4 միլիարդ դոլար) արժողությամբ զենք:
Ավելի վաղ, եվրոպական մի շարք երկրներ դադարեցրել էին Թուրքիայի զենքի մատակարարումը: Միաժամանակ, ԵՄ 28 երկրների արտգործնախարարները երկուշաբթի Լյուքսեմբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ չէին համարձակվել էմբարգո կիրառել Անկարային զենքի մատակարարման հարցում:

FT: Великобритания пересматривает лицензии на поставку вооружения Турции
Великобритания пересматривает все лицензии на поставку вооружения в Турцию из-за военной операции Анкары в Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщила в понедельник газета Financial Times, передает ТАСС.
Об этом решении еще не было официально объявлено, однако, по информации издания, правительство постановило полностью пересмотреть все поставки вооружения, которое может использоваться Турцией в ходе нынешней операции, и приостановить выдачу новых лицензий, пока процесс анализа не будет завершен.
Financial Times отмечает, что за последние пять лет Великобритания поставила Турции вооружения на £1,1 млрд ($1,4 млрд). Это включает в себя лицензии на £206 млн ($260 млн) на самолеты, вертолеты и беспилотники, £84 млн ($105 млн) на бронетехнику и £82 млн ($103 млн) на ракеты, бомбы и средства радиоэлектронной борьбы.
Ранее ряд европейских стран приостановил поставку вооружений Турции. В то же время министры иностранных дел 28 стран Евросоюза на плановом заседании в Люксембурге в понедельник не решились ввести эмбарго на поставки оружия Анкаре.
9 октября Анкара объявила о начале на севере Сирии новой военной операции "Источник мира". Ее целью является создание буферной зоны, которая должна стать защитным поясом для турецкой границы.